Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Szkoły zburzone, uczniów na szczęście w nich nie było

Ponad 1200 zmarłych i tysiące kompletnie zniszczonych budynków, w tym szkół i placówek oświatowych – to obraz po kataklizmie, jaki dotknął centralną Turcję i północną Syrię w efekcie dzisiejszego trzęsienia ziemi. Na szczęście w tureckich szkołach w rejonie objętym katastrofą szkoły były w poniedziałek zamknięte. Ratownicy poszukują jednak grup młodzieży, które przebywały w południowej Turcji na wycieczkach

Takiego kataklizmu Turcja i Syria nie doświadczyły od lat. W poniedziałek rano w środkowej Turcji i północno-zachodniej Syrii doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera.

Kilka godzin potem nastąpił kolejny wstrząs o sile 7,7 stopni. Następny, trzeci duży wstrząs miał siłę 7,5 stopnia.

Według agencji Reuters, zginęło ponad 1400 osób, a tysiące kolejnych zostało rannych.

W mediach społecznościowych można znaleźć mnóstwo zdjęć i filmów z prośbami o pomoc. „Brakuje jednostek straży pożarnej. Zespoły pomocy Iskenderuna nie mogły przybyć. Wybuchają pożary. Nie możemy dotrzeć do naszych przyjaciół pod gruzami. Potrzebne są zespoły pomocy. Nikt nie wie, co robić” – tak brzmi jeden z takich apeli.

Wstrząsy były tak silne, że odczuli je też mieszkańcy m.in. Libanu i Cypru.

Kataklizm szczególnie mocno dotknął pogranicze turecko-syryjskie, na którym od kilku lat toczy się niszcząca wojna domowa. W dodatku region ten dotknęły w ostatnich dniach intensywne opady śniegu oraz niskie temperatury.

Jak poinformował prezydent Turcji Tayyip Erdogan, tylko w tym kraju póki co wyciągnięto spod gruzów 912 ciał, a 5328 osób zostało rannych. W trzęsieniu ziemi zniszczonych zostało co najmniej 2818 budynków. Ostateczny bilans ofiar i zniszczeń będzie prawdopodobnie wielokrotnie większy.

Z kolei syryjskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 326 ofiarach śmiertelnych oraz 1042 osobach rannych.
Jak dotąd 45 krajów zadeklarowało pomoc dla Turcji i Syrii. Pomoc do Turcji wyśle m.in. Polska, gdzie uda się 76 strażaków z grupy poszukiwawczo-ratowniczej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i 8 psów ratowniczych.

W wyniku trzęsienia ziemi zburzonych lub uszkodzonych zostało wiele szkół i placówek oświatowych. Straty dopiero są szacowane.

Wiceprezydent Turcji Fuat Oktay zapowiedział, że w prowincjach dotkniętych trzęsieniem ziemi szkoły i placówki oświatowe zostaną zamknięte na co najmniej tydzień lub dwa tygodnie.

Możemy mówić o ogromnym szczęściu w nieszczęściu. Poniedziałek 6 lutego to bowiem w Turcji koniec ferii zimowych, w związku z czym dzieci miały wrócić po przerwie do szkół. W dużej części kraju – w tym prowincjach południowych, gdzie doszło do trzęsienia ziemi – nauka w szkołach została jednak na ten dzień zawieszona jeszcze przed kataklizmem, a dzieci miały wydłużone ferie. Powodem były trudne warunki pogodowe panujące w południowych prowincjach, oblodzenie dróg oraz obfite opady śniegu. Dlatego dzieci nie poszły do szkół m.in. w stolicy Turcji Ankarze.

Irlandzkie media opisują historię wycieczki uczniów z jednej ze szkół z miasta Cork, którzy udali się do Turcji odwiedzić zaprzyjaźnioną szkołę w Malatya w południowo-wschodniej Turcji. W efekcie trzęsienia ziemi, miasto zostało praktycznie zrównane z ziemią. Taki sam los spotkał szkoły. „To miejsce oficjalnie zniknęło – wiele osób zginęło” – relacjonowali przedstawiciele irlandzkiej szkoły znajdujący się w Turcji. Irlandzka młodzież i nauczyciele nie ucierpieli, ponieważ opuścili Malatyę kilka godzin przed wstrząsami.

Z kolei władze cypryjskie próbują ustalić los kilku grup uczniów z tureckiej części Cypru, którzy w ramach wycieczki pojechali do prowincji Kahramanmaraş i Adıyaman, czyli w rejon epicentrum trzęsienia ziemi. Z niektórymi grupami udało się nawiązać kontakt, los innych pozostaje jednak nieznany. Jedną z takich grup jest 28-osobowa wycieczka młodych siatkarek i siatkarzy.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 1999 r., gdy trzęsienie o podobnej sile zniszczyło Izmit oraz wschodni region Morza Marmara. Zginęło wtedy ok. 17 tys. ludzi.

(PS, GN)