Trzy, dwa, jeden… start! Rozpoczął się tegoroczny maraton maturalny. Na początek – język polski

Ponad 289 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło 4 maja br. do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Wśród zdających znajdzie się 41 młodych obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce jako uchodźcy wojenni. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach! Połamania piór!

Tegoroczny tzw. maraton maturalny potrwa od 4 do 23 maja. Do egzaminów przystąpiło 289,3 tys. maturzystów z ostatnich klas liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia oraz szkół artystycznych. W części pisemnej czeka ich 1 mln 426 tys. egzaminów.

Do matury przystąpili też absolwenci liceów i technikum z lat ubiegłych (to 105 tys. egzaminów).

Wśród maturzystów znajduje się też 41 młodych Ukraińców, którzy po 24 lutym, czyli inwazji Rosji na Ukrainę, musieli opuścić swój kraj i znaleźli schronienie w Polsce. Przystąpią oni do w sumie 201 egzaminów w części pisemnej.

Maturzyści rozpoczęli egzaminacyjny maraton już tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym (4 maja, godz. 9.00). Na 4 maja zaplanowano także egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej (poziom rozszerzony, godz. 14.00).

W kolejnym dniu – 5 maja – zdający zmierzą się z matematyką (poziom podstawowy, godz. 9.00), a niektórzy z nich także z historia muzyki (poziom rozszerzony, godz. 14.00).  Trzeci maturalny dzień należy do języków obcych – 6 maja najwięcej zdających przystąpi do egzaminu z języka angielskiego (godz. 9.00). Tego samego dnia odbędą się także egzaminy z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego (poziom podstawowy, godz. 14.0).

Szczegółowy harmonogram opublikowany przez CKE przedstawiamy poniżej.

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2022 r. przeprowadzonych zostanie również ok. 1,8 tys. egzaminów w części ustnej, w tym: 215 egzaminów z języka polskiego, 1 230 egzaminów z języka angielskiego, 15 egzaminów z języka białoruskiego, 60 egzaminów z języka francuskiego, 170 egzaminów z języka hiszpańskiego, 105 egzaminów z języka niemieckiego i 5 egzaminów z języka rosyjskiego.

Chodzi głównie o osoby, które muszą przystąpić do egzaminu ustnego, aby móc się ubiegać o miejsce na uczelni za granicą. W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, część ustna egzaminu generalnie nie będzie przeprowadzona. Abiturienci w części pisemnej muszą przystąpić do egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy), matematyki (poziom podstawowy) i języka obcego nowożytnego (poziom podstawowy).

Każdy absolwent ma obowiązek przystąpić też do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Absolwent może ponadto przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych, co ma związek z wymaganiami rekrutacyjnymi poszczególnych uczelni. Do egzaminu z 1 przedmiotu dodatkowego przystąpi 37,9 proc. absolwentów, do dwóch przedmiotów – 29,5 proc. absolwentów, trzech przedmiotów – 24,3 proc. absolwentów, czterech przedmiotów – 5,1 proc. absolwentów.

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Czy uczniowie - uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać zwolnieni z obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ponad 66 proc. absolwentów wybrało jako przedmiot dodatkowy język angielski, 26,8 proc. – matematykę, 22,6 proc. – geografię, 22,1 proc. – język polski, a 16,2 proc. – biologię.

Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2022 r. (w terminie głównym) CKE współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 368 różnego rodzaju arkuszy oraz 60 różnego rodzaju płyt.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone będą ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

(PS, GN)

Źródło: Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2022 roku

Więcej informacji – na stronie CKE:

https://bip.cke.gov.pl/artykul/233/1666/harmonogram-komunikaty-i-informacje-w-2022-r

Fot. Istock