Ukraina: Zdalne lekcje do końca roku. Zmiany w egzaminach

Do końca tego roku szkolnego zajęcia w ukraińskich szkołach będą się odbywały w sposób zdalny. Władze ukraińskie uprościły też tegoroczną maturę

Jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Edukacji, z powodu inwazji Rosji na ten kraj zajęcia w szkołach do końca roku szkolnego (czyli do 31 maja br.) realizowane będą w sposób zdalny. Tylko w Polsce z tej możliwości nauki korzysta ponad 500 tys. dzieci uchodźczych.

W niektórych regionach Ukrainy stacjonarnie funkcjonują tylko przedszkolach. Możliwość otwarcia przedszkoli analizują obecnie władze Kijowa.

Władze szkolne podjęły też decyzje w sprawie tegorocznych egzaminów. Egzamin po dziewiątej klasie, który do tej pory poprzedzał rekrutację do szkół średnich, został w tym roku zawieszony.

Ważne zmiany czekają maturzystów. Młodzież przystąpi w tym roku nie do kilku, ale do jednego egzaminu. Arkusz składać się ma z 60 pytań – 20 dotyczących historii najnowszej Ukrainy, 20 – z języka ukraińskiego i 20 z matematyki.

Część ukraińskiej młodzieży nie będzie mogła przystąpić do tegorocznej matury z powodu działań rosyjskich okupantów. Jak poinformowała Ludmyła Denisowa, Rosjanie przymusowo przetransportowali na teren Rosji ok. 1,2 mln obywateli ukraińskich, w tym ponad 200 tys. dzieci i młodzieży.

Najmłodsi obywatele płacą straszną cenę wywołanej przez Rosję wojny. Do tej pory zginęło 226 dzieci, a ponad 416 zostało rannych. Nie są to pełne dane, ponieważ władze Ukrainy nie wiedzą, co się dzieje na terenach okupowanych przez Rosję.

Według Prokuratury Generalnej Ukrainy, najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim – 139, obwodzie kijowskim – 116, obwodzie charkowskim – 99, obwodzie czernihowskim – 68, obwodzie chersońskim – 46, obwodzie mikołajowskim – 44, obwodzie ługańskim – 44, obwodzie zaporoskim – 28, obwodzie sumskim – 17, w Kijowie – 16 i obwodzie żytomierskim – 15.

W wyniku codziennych bombardowań i ostrzeliwania ukraińskich miast i wsi przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej uszkodzeniu uległo 1657 placówek oświatowych, w tym 132 zostało całkowicie zniszczonych.

Tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kampanii szczepień, z których mogą skorzystać dzieci ukraińskie przebywające na terenie Polski. – Każda matka z Ukrainy, która zgłosi się w Polsce do lekarza rodzinnego, może zaszczepić dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego. Uruchomiliśmy dużą akcję tych szczepień – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w radiowych „Sygnałach Dnia”. Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna dokumentacja medyczna z Ukrainy. Ukraińskie dzieci mogą się zaszczepić na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2.

(PS, GN)