Unia Europejska otrzyma do czerwca dodatkowe 50 mln szczepionek Pfizer/BioNTech

Do końca czerwca br. konsorcjum Pfizer/BioNTech dostarczy krajom Unii Europejskiej 50 mln dodatkowych szczepionek na koronawirusa. To efekt przyspieszenia w dostawach realizowanych przez Pfizera

Jak poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, w drugim kwartale br. Pfizer dostarczy do krajów UE, w tym do Polski, łącznie 250 mln dawek. W całym 2021 r. zaś – 600 mln.

Jednocześnie Komisja Europejska rozmawia z Pfizerem nad kontraktem dotyczącym dostarczenia w 2022 i 2023 r. 1,8 miliarda dawek. Będą to szczepionki nowej generacji, odporne na pojawiające się mutacje koronawirusa.

Von der Leyen podziękowała Pfizerowi i BioNTechowi za sumienne wywiązywanie się z zawartych umów. Szczepionka wyprodukowana przez obie firmy dociera do krajów UE zgodnie z zawartymi kontraktami. W przeciwieństwie do szczepionki AstraZeneca, której dostawy są regularnie opóźniane i ograniczane (nawet o 3/4) przez producenta.

– Aby przygotować się na przyszłość, trzeba wyciągnąć wnioski z przeszłości – podsumowała przewodnicząca KE. – Wygramy walkę z tą pandemią – dodała.

(PS, GN)