Unia Europejska pomoże w zdalnym nauczaniu 233 szkołom na Mazowszu. Do rozdysponowania jest 35 mln złotych

W unijnym projekcie samorządu Mazowsza bierze udział 233 mazowieckich szkół. Placówki te otrzymają sprzęt i oprogramowanie, a nauczyciele będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach z prowadzenia nauki online. Wartość przedsięwzięcia to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze unijne. Umowy z partnerami projektu zostaną podpisane jeszcze w tym kwartale.

– Sprzętem zakupionym w ramach tego dużego unijnego projektu chcemy pomóc uczniom odnaleźć się w tej nowej szkolnej rzeczywistości. Wesprzemy 233 szkoły z 212 mazowieckich samorządów. Co ważne, samorządy nie muszą mieć żadnego wkładu własnego. Wszystkie koszty są po naszej stronie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Wkładem własnym województwa są środki, które już wcześniej zarezerwowaliśmy w naszym budżecie na realizowany przez nas autorski program wsparcia pracowni szkolnych, w tym informatycznych i językowych. Samorządy, które zgłosiły się do tego programu automatycznie zostały zakwalifikowane jako partnerzy projektu unijnego. Na ten moment mamy deklarację uczestnictwa od wszystkich. Mamy nadzieję, że uda nam się sprawnie i jak najszybciej podpisać umowy  – dodaje.

Dzięki środkom z UE do placówki otrzymają sprzęt i oprogramowanie niezbędne do prowadzenia zdalnych lekcji. Będą to: stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety oraz moduły i programy edukacyjne. Odbędą się również szkolenia, przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania, dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej oraz zdalne instruktaże. Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej można przeczytać na stronie mazowieckiego urzędu marszałkowskiego tutaj.

(JK, GN)

W sobotę świętowaliśmy Dzień Europy. Z powodu pandemii koronawirusa obchody przeniosły się do Internetu

Kiedy powrót do szkół? Premier Morawiecki ma podać termin za kilka dni