Unia Europejska spodziewa się dostawy ponad 1 miliarda szczepionek do końca września

Do końca września br. kraje UE otrzymają ponad 1 miliard szczepionek na koronawirusa od czterech największych producentów. To pozwoli zaszczepić dwiema dawkami praktycznie całą populację europejską

Jak poinformowała agencja Reuters, ponad miliard szczepionek do września znacząco przekracza początkowe plany UE, które mówiły o zaszczepieniu 70 proc. dorosłej populacji do końca lata. Tak duże dostawy bowiem spokojnie wystarczą na pełne zaszczepienie całej unijnej populacji liczącej 450 mln obywateli, włącznie z dziećmi i młodzieżą.

Zakontraktowane dostawy 1 miliarda szczepionek mają pochodzić od czterech największych producentów, których specyfiki zostały już zatwierdzone do użytku na terenie UE – Pfizer/BioNTech, AstraZeneki, Moderny i Johnson&Johnson.

Najprawdopodobniej wkrótce dostawy do UE uruchomią kolejni producenci. Chodzi o niemiecką firmę CureVac i francuski koncern Sanofi, które też mają umowy z Unią na kilkaset milionów dawek. Szczepionki tych producentów czekają obecnie na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Największym wyzwaniem jest obecnie zmobilizowanie koncernu AstraZeneca do tego, by wywiązał się z zakontraktowanych dostaw. Wczoraj AstraZeneca po raz kolejny obcięła dostawy do UE, w efekcie czego Polska w tym tygodniu nie otrzyma ok. 800 tys. dawek.

Dworczyk: Część osób szczepionych AstraZeneką będzie miała zmienione terminy

(PS, GN)