Polska znajduje się w niechlubnej czołówce pod względem złej jakości powietrza. Co 10 dziecko w Polsce mieszka na terenach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami, a 260 tys. Polskich dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi – ostrzegł UNICEF
Organizacja przypomniała, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada w Europie za więcej zgonów niż używanie tytoniu.
„Polska znajduje się w niechlubnej czołówce pod względem złej jakości powietrza. Podobnie jest w przypadku niezwykle niebezpiecznego dla dziecięcych organizmów skażenia pestycydami i zatrucia ołowiem. Co 10 dziecko w Polsce mieszka na terenach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami. Aż 260 tys. Polskich dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi” – czytamy w komunikacie UNICEF.
Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Na 43 kraje, Polska pod względem czystości powietrza zajmuje 40 miejsce. Podobnie jest w przypadku skażenia niezwykle niebezpiecznymi dla dziecięcych organizmów pestycydami i zatruciem ołowiem. Co 10 dziecko w Polsce mieszka na terenach o wysokim ryzyku zanieczyszczenia pestycydami – pod tym względem gorzej jest jedynie w Czechach.
Eksperci organizacji przypomnieli, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, skażona woda i żywność, zaburzają rozwój dzieci i prowadzą do poważnych chorób.
„Coraz częściej najmłodsi są też ofiarami klęsk żywiołowych. Ekstremalne temperatury, susze, pożary, powodzie, trzęsienia ziemi i huragany nie tylko bezpośrednio zagrażają życiu, ale prowadzą również do dramatycznych długofalowych skutków – głodu, rozprzestrzeniania się chorób, niepokojów społecznych i migracji. Najsilniej uderzają one w dzieci najuboższe. Dotykają jednak najmłodszych na całym świecie. Również w Polsce” – podkreślił UNICEF.
Według UNICEF, natychmiast należy wdrożyć środki chroniące zdrowie dzieci i zapobiegające najbardziej tragicznym skutkom skażenia środowiska. Organizacja zaapelowała do władz krajowych, regionalnych i lokalnych o zdecydowane działania w obszarach:
* Skoncentrowanie się na dzieciach teraz, ochrona ich przyszłości
* Poprawa warunków życia dzieci najbardziej narażonych na zagrożenia środowiskowe
* Zapewnienie, aby polityka środowiskowa uwzględniała potrzeby dzieci
* Zaangażowanie dzieci, głównych interesariuszy przyszłości
* Przyjmowanie globalnej odpowiedzialności, teraz i w przyszłości
(PS, GN)