Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie co minutę 55 dzieci ucieka z kraju. To znaczy, że niemal co sekundę jedno dziecko staje się uchodźcą – poinformował James Elder, rzecznik prasowy UNICEF na konferencji prasowej w Genewie.
„Od 24 lutego na Ukrainie zginęły dziesiątki dzieci, a wiele zostało rannych. Ponad 1,5 miliona najmłodszych uciekło z kraju. Innymi słowy, na Ukrainie od początku wojny każdego dnia średnio ponad 75 000 dzieci staje się uchodźcami. Ta ostatnia liczba jest szokująca. W każdej minucie 55 dzieci ucieka ze swojego kraju. Oznacza to, że od początku wojny (24 lutego) niemal co sekundę jedno ukraińskie dziecko staje się uchodźcą” – alarmuje UNICEF.
Od początku wojny 1,5 mln dzieci zostało zmuszonych do ucieczki z #Ukrainy.
To około 55 dzieci w każdej minucie, czyli co sekundę jedno dziecko zostaje uchodźcą!@1james_elder— UNICEF Poland (@UNICEF_Poland) March 15, 2022
Jak podkreśla organizacja pod względem szybkości i skali ten kryzys uchodźczy jest bezprecedensowy od czasów II wojny światowej. „Niestety nie widzimy oznak jego spowolnienia. Podobnie jak wszystkie dzieci, które musiały opuścić swoje domy na skutek wojen i konfliktów, ukraińskie dzieci przybywające do krajów sąsiednich są zagrożone oddzieleniem od rodzin, przemocą, wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi”- czytamy.
I did this interview with @wef just 48hrs ago. Now the "1.3m" children who had become refugees from #Ukraine is … 1.5million!@! And until the war stops, many more terrified children, families and grandparents will keep fleeing. #StopTheWar #ForEveryChild https://t.co/3witCvwlTx
— James Elder (@1james_elder) March 16, 2022
„Dzieci desperacko potrzebują bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które przemieszczają się bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin. Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na zakończenie tej katastrofy, a w rzeczywistości jedynym wyjściem z tej sytuacji, jest zakończenie wojny. Zakończenie jak najszybciej. Do tego czasu należy zaprzestać ataków na ludzi i infrastrukturę cywilną” – podkreślono.
– Spędziłem dwa tygodnie we Lwowie rozmawiając z niektórymi matkami, ojcami i dziećmi, którzy uciekli, aby ratować swoje życie oraz z pracownikami medycznymi, którzy próbują im pomóc. Kiedy zapytałem lwowskich pediatrów – którzy w ciągu jednej nocy przyjęli 60 dzieci ze szpitali w Kijowie – o to, jak się przygotowują, wyjaśnili swoją metodę w ustalaniu priorytetów. Jeśli duża liczba dzieci ma rany wojenne, lekarze używają naklejek, aby określić, które przypadki należy traktować priorytetowo. Zielona naklejka oznacza, że dziecko może jeszcze poczekać, żółta – dziecko potrzebuje teraz pomocy medycznej, czerwona – dziecko jest w stanie krytycznym, a czarna naklejka oznacza, że dziecka nie da się uratować – relacjonuje James Elder.
Więcej o pomocy UNICEF na Ukrainie można przeczytać tutaj
(JK, GN)
Fot: James Elder/Twitter