UNICEF: Co sekundę dziecko na Ukrainie staje się uchodźcą

Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie co minutę 55 dzieci ucieka z kraju. To znaczy, że niemal co sekundę jedno dziecko staje się uchodźcą –  poinformował James Elder, rzecznik prasowy UNICEF na konferencji prasowej w Genewie.

„Od 24 lutego na Ukrainie zginęły dziesiątki dzieci, a wiele zostało rannych. Ponad 1,5 miliona najmłodszych uciekło z kraju. Innymi słowy, na Ukrainie od początku wojny każdego dnia średnio ponad 75 000 dzieci staje się uchodźcami. Ta ostatnia liczba jest szokująca. W każdej minucie 55 dzieci ucieka ze swojego kraju. Oznacza to, że od początku wojny (24 lutego) niemal co sekundę jedno ukraińskie dziecko staje się uchodźcą” – alarmuje UNICEF.

Jak podkreśla organizacja pod względem szybkości i skali ten kryzys uchodźczy jest bezprecedensowy od czasów II wojny światowej.  „Niestety nie widzimy oznak jego spowolnienia. Podobnie jak wszystkie dzieci, które musiały opuścić swoje domy na skutek wojen i konfliktów, ukraińskie dzieci przybywające do krajów sąsiednich są zagrożone oddzieleniem od rodzin, przemocą, wykorzystaniem seksualnym i handlem ludźmi”- czytamy.

„Dzieci desperacko potrzebują bezpieczeństwa, stabilności i ochrony, zwłaszcza te, które przemieszczają się bez opieki lub zostały oddzielone od swoich rodzin. Najbezpieczniejszym i najszybszym sposobem na zakończenie tej katastrofy, a w rzeczywistości jedynym wyjściem z tej sytuacji, jest zakończenie wojny. Zakończenie jak najszybciej. Do tego czasu należy zaprzestać ataków na ludzi i infrastrukturę cywilną” – podkreślono.

– Spędziłem dwa tygodnie we Lwowie rozmawiając z niektórymi matkami, ojcami i dziećmi, którzy uciekli, aby ratować swoje życie oraz z pracownikami medycznymi, którzy próbują im pomóc. Kiedy zapytałem lwowskich pediatrów – którzy w ciągu jednej nocy przyjęli 60 dzieci ze szpitali w Kijowie – o to, jak się przygotowują, wyjaśnili swoją metodę w ustalaniu priorytetów. Jeśli duża liczba dzieci ma rany wojenne, lekarze używają naklejek, aby określić, które przypadki należy traktować priorytetowo. Zielona naklejka oznacza, że dziecko może jeszcze poczekać, żółta – dziecko potrzebuje teraz pomocy medycznej, czerwona – dziecko jest w stanie krytycznym, a czarna naklejka oznacza, że dziecka nie da się uratować – relacjonuje James Elder.

Więcej o pomocy UNICEF na Ukrainie można przeczytać tutaj

(JK, GN)

Fot: James Elder/Twitter

UNICEF: Ukraińskie dzieci pilnie potrzebują pomocy

UNICEF: Pół miliona dzieci z Ukrainy jest uchodźcami