USA zarejestrowały pierwszy autotest na koronawirusa

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszy autotest pozwalający w 30 minut w warunkach domowych sprawdzić, czy jest się chorym na COVID-19. Test można będzie kupić na receptę

– To pierwszy test, który może być w pełni wykonywany samodzielnie i zapewnić wyniki w domu – poinformował komisarz FDA dr Stephen Hahn. – Nowa opcja testowania oznacza ważny postęp w diagnostyce mający na celu zaradzenie pandemii i zmniejszenie obciążenia publicznego systemu, a także transmisji wirusa – dodał.

Zestaw Lucira COVID-19 All-In-One Test Kit to jednorazowy test molekularny wystawiany na receptę i przeznaczony do autodiagnozy. W zestawie znajduje się sterylna pałeczka-wymazówka, fiolka z próbką, zestaw testowy, baterie oraz plastikowa torebka na odpady.

Zgodnie z instrukcję, użytkownik musi sam pobrać próbkę z nosa, włożyć ją do fiolki, która z kolei trafi do tzw. jednostki testowej. Tam właśnie próbka zostanie przeanalizowana. Wyniki wyświetlą się na na jednostce testowej poprzez zmianę koloru wskaźników LED.

Z autotestu korzystać mogą osoby powyżej 14. roku życia, u których wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem. U osób młodszych autotest może przeprowadzić tylko pracownik służby zdrowia.

Zestaw ma być dostępny w aptekach, gabinetach lekarskich, szpitalach, ośrodkach opieki, na izbach przyjęć.

(PS, GN)