Von der Leyen: Przyszłość Ukrainy zaczyna się w szkole. UE pomoże ukraińskim szkołom

Unia Europejska w ramach pomocy Ukrainie przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonych przez armię rosyjską szkół. – Przyszłość Ukrainy zaczyna się w szkole – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjechała dziś do Kijowa, by spotkać się z ukraińskimi władzami oraz zapewnić Ukrainę o solidarności ze strony Unii Europejskiej.

Dzień wcześniej von der Leyen wygłosiła w Parlamencie Europejskim orędzie, w którym obiecała unijną pomoc dla Ukrainy, w tym dla ukraińskiej oświaty.

– Dziś odwaga ma imię, a jej imię to Ukraina. Odwaga ma oblicze, a są nim Ukraińcy i Ukrainki, przeciwstawiający się rosyjskiej agresji. Pamiętam chwilę z wczesnych tygodni inwazji, kiedy to Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska, zgromadziła rodziców ukraińskich dzieci zabitych przez najeźdźcę. Setki rodzin, dla których wojna nie skończy się nigdy i których życie nigdy już nie będzie takie, jak dawniej. Zobaczyliśmy Pierwszą Damę na czele milczącego tłumu zdruzgotanych matek i ojców, wieszających małe dzwoneczki na drzewach, za każde poległe dziecko – wspominała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Do tej pory Unia Europejska przeznaczyła dla walczącej Ukrainy 19 mld euro. Wspólnota zaoferowała też kolejną pomoc. Według von der Leyen, część środków zostanie skierowana bezpośrednio na odbudowę ukraińskich szkół. Do 1 września br. 2405 ukraińskich placówek oświatowych zostało w różnym stopniu uszkodzonych przez wojska rosyjskie, a 270 szkół kompletnie zniszczono.

– Nasza pomoc będzie długoterminowa. Odbudowa Ukrainy będzie wymagała ogromnych środków. Rosyjskie ataki uszkodziły lub zniszczyły ponad 270 szkół. Pół miliona ukraińskich dzieci rozpoczęło rok szkolny w Unii Europejskiej. A wiele innych, które pozostały w Ukrainie, po prostu nie ma gdzie go zacząć – podkreśliła przewodnicząca KE. – Zapowiadam więc dziś, że wspólnie z Pierwszą Damą Ukrainy będziemy wspierać odbudowę zniszczonych ukraińskich szkół. Dlatego przeznaczymy na ten cel 100 mln euro. Gdyż przyszłość Ukrainy zaczyna się w szkole.

Ursula von der Leyen zaprosiła też do Parlamentu Europejskiego i uhonorowała dwie polskie wolontariuszki Magdalenę i Agnieszkę, które organizowały pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

– Dwie bezinteresowne młode kobiety z Polski. Gdy tylko usłyszały o pociągach pełnych uchodźców, pospieszyły na Dworzec Centralny w Warszawie. Zaczęły się organizować. Rozstawiły namiot, by pomóc jak największej liczbie osób. Zorganizowały żywność z supermarketów, zwróciły się do władz lokalnych o zapewnienie autobusów do punktów recepcyjnych. W ciągu kilku dni zebrały wokół siebie 3000 wolontariuszy, którzy pomagali przyjmować uchodźców 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – mówiła von der Leyen.

– Magdalena i Agnieszka są dziś tutaj z nami. Powitajmy je oklaskami i podziękujmy też wszystkim obywatelom Europy, którzy otworzyli swoje serca i swoje domy. To oni czynem pokazali, z czym Unia się identyfikuje i do czego dąży. Pokazali serce, charakter i solidarność. Pokazali wszystkim, co my Europejczycy możemy osiągnąć, jeżeli zjednoczymy się wokół wspólnej misji. To właśnie jest duch europejski – wskazała.

Media społecznościowe z kolei obiegł film przedstawiający Romana Palamarczuka, jednego z wielu ukraińskich nauczycieli, który poszedł na wojnę. Podczas przepustki postanowił odwiedzić swoich uczniów.

(PS, GN)