W piątek 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca

23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Tradycja ta została wprowadzona w 1965 roku. Podobnie jak w Dzień Matki – Dzień Ojca jest wyjątkowym dniem w szkołach, przedszkolach i żłobkach choć w tym roku zostanie zapewne nieco przyćmiony przez zakończenie roku szkolnego. Wiele placówek oświatowych celebrowało święto razem z Dniem Matki.

Dzień Ojca jest powszechnie obchodzony na całym świecie, choć nie ma jednej wspólnej daty tego święta. Celebruje się go jednak głównie pod koniec maja oraz w czerwcu.

Obchody święta zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

W innych krajach ojcowie mają swoje święto w różnych terminach. W Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech jest to 19 marca, czyli dzień świętego Józefa. Na Litwie Dzień Ojca przypada w pierwszą niedzielę w czerwca, a Austrii – drugą.

W Niemczech ojcowie świętują 39. dzień po niedzieli wielkanocnej. Jeśli chodzi o kraje skandynawskie, święto to obchodzone w drugą niedzielę listopada – z wyjątkiem Danii, gdzie Dzień Ojca jest 5 czerwca. W Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w trzecią niedzielę czerwca.

(GN)

W piątek 26 maja obchodzimy Dzień Matki