W czwartek 26 maja obchodzimy Dzień Matki. To także bardzo ważny dzień w kalendarzu szkolnym

Choć Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata Polska jest jedynym krajem, który świętuje go 26 maja. Zgodnie ze zwyczajem dzieci obdarowują mamy kwiatami, laurkami, słodyczami czy prezentami. W szkołach i przedszkolach organizowane są uroczyste akademie. Wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Dzień Matki to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt. Jest obchodzone nie tylko w Polsce ale na całym świecie.

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych. Wtedy czcią otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W Polsce święto liczy już ponad sto lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie.

W części krajów święto pokrywa się z Dniem Kobiet, czyli 8 marca. W drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzi największa liczba krajów, między innymi Niemcy, Stany Zjednoczone, Grecja oraz Chorwacja.

Słowo oznaczające matkę w większości języków świata zaczyna się na literę „m”. Wyjątkami są m.in. indonezyjski (ibu), węgierski (anya) i tagalog (ina). Gruziński wyraz მამა (mama) oznacza zaś… tatę.

W 2012 roku ONZ ustanowiło Światowy Dzień Rodziców. Celem tego przypadającego na 1 czerwca święta jest przypomnienie o roli rodziców w życiu dziecka.

(JK, GN)

Fot: sp.raszkow.pl

Dzień Matki 2021. Do szkół wróciły uroczyste akademie