W czwartek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, kiedy bardziej niż zwykle wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury. Święto w sam raz na kwarantannę.

„Calineczka”, „Brzydkie Kaczątko”, „Dziewczynka z zapałkami” „Królowa Śniegu”, czy „Księżniczka na ziarnku grochu”, to najbardziej znane postaci bajkowe, jakie stworzył Hans Christian Andersen.

Lecz nie jedyne, jakie zasilają szeregi baśniowych bohaterów wymyślonych przez pisarzy dla dzieci. Wystarczy pomyśleć chociażby o innych klasycznych utworach dla dzieci, Baśniach braci Grimm – opowieściach napisanych przez dwóch rodzonych braci i niemieckich pisarzy, Wilhelma Karla Grimma i Jacoba Ludwiga Karla Grimma, którzy większość swoich dzieł publikowali wspólnie.

"Głód słów" – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, organizowanego przez Słoweńską Sekcję…

Opublikowany przez Polska Sekcja IBBY/Polish Section of IBBY Czwartek, 2 kwietnia 2020

 

Aby rozpowszechniać literaturę dla najmłodszych czytelników, w 1967 roku przez Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) ustanowiła Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Co roku gospodarzem święta jest inne państwo. W tym roku gospodarzem jest Słowenia. Polska była nim w 1979 roku. W Polsce od 2001 roku do czytania dzieciom namawiają rodziców organizatorzy akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest uświadomienie wszystkim, jak ważne jest poznawanie przez dzieci świata książek.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia (pomnik Hansa Christiana Andersena w Central Parku w Nowym Jorku)