W czwartek w nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli uroczyście otwarto Muzeum Historii Polski

W nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli 28 po raz pierwszy podwoje otworzyło w czwartek Muzeum Historii Polski (MHP). Imponujący budynek o powierzchni ponad 44 tys. m kw. będzie nowym miejscem, w którym zaprezentowana zostaną opowieści o dziejach polskiego państwa i narodu.

W wydarzeniu na warszawskiej Cytadeli wzięli udział m.in. prezydenta Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. – Takie będą Rzeczpospolite jak jej młodzieży chowanie, a historia jest nauczycielką życia – podkreślił Andrzej Duda. – Wyobrażam sobie już te tłumy, pielgrzymujących tutaj grup z całej Polski, z naszych szkół młodzieży. Ten proces edukacji wielki, wspaniały, który tutaj będzie następował w tym gmachu, gmachu, który samym swoim pięknem swoją monumentalnością i niezwykłą nowoczesnością prezentacji będzie przyciągał – dodał.

– Jest rzeczą wyjątkowo symboliczną, że w miejscu męczeństwa narodu polskiego, gdzie mordowani byli polscy patrioci, staje Muzeum Historii Polski – powiedział premier Morawiecki.

W czwartek po południu w muzeum otwarta zostanie wystawa czasowa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Natomiast indywidualni zwiedzający będą mogli odbyć „nocną podróż do historii” w czasie przedpremierowego zwiedzania MHP, 28 września, w godz. 22.00-24.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak wejściówki. Więcej o „Nocy z historią”: muzhp.pl/wydarzenia. Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r.

Jak przekazał na początku dyrektor placówki Robert Kostyro, muzeum otwarto po 17 latach od jego formalnego powołania.

To jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Europie, a na dodatek również jeden z największych. Jego stworzenie kosztowało 750 mln zł. Gmach składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m2.

Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W budynku znajdzie się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. Oprócz audytorium obiekt jest wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one centrum konferencyjne.

Przypomnijmy, że Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Wielkim wyzwaniem pozostawał jednak brak stałej siedziby. Początkowo miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Ostatecznie w 2016 roku rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli. W listopadzie 2016 roku zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum tutaj

(GN)

Muzeum Historii Polski: Ruszyły zapisy na 17. Przystanek Niepodległość

Wręczono nagrody w 15. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2021