W niektórych szkołach odbywa się Tęczowy Piątek. „W tym roku stawiamy na edukację”

„W tym roku Tęczowy Piątek odbywa się pod hasłem >>Budujmy mosty różnorodności<<. Wspólnie chcemy pokazać, że szkoła bez nas – bez różnorodnej młodzieży – nie byłaby taka sama – informuje Fundacja GrowSPACE, która w wielu szkołach organizuje dzisiaj 8 edycję Tęczowego Piątku. To ogólnopolska akcja, której celem jest dostrzeżenie młodzieży LGBTQ+ w szkołach. „W tym roku stawiamy na edukację” – podkreślają organizatorzy.

Tęczowy Piątek, czyli jak informuje Fundacja GrowSPACE, „święto różnorodności, które młodzi ludzie organizują w swoich szkołach”, odbywa się od 2016 r. w każdy ostatni piątek października.

8. edycję akcji zainaugurowano już w środę w Mazowieckim Kuratorium Oświaty, w obecności kurator Wioletty Krzyżanowskiej. Poza Fundacją GrowSpace w organizację Tęczowego Piątku włączyła się Fundacja SEXEDPL, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Kampania Przeciw Homofobii.

Wydarzeniu towarzyszą m.in. warsztaty edukacyjne z zakresu zdrowia psychicznego, edukacji antydyskryminacyjnej i edukacji równościowej. Uczniowie mogą je przeprowadzić sami lub we współpracy z nauczycielem, korzystając ze specjalnych scenariuszy. Są one elementem pakietu edukacyjnego przygotowanego przez organizatorów.

Jak podaje Fundacja GrowSpace Tęczowy Piątek odbywa się nie tylko w szkołach w Warszawie, ale również w Koninie, Wieluniu, Chojnicach, Kędzierzynie-Koźlu, Tychach, Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Bytomiu, Sopocie, Bielsku-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach,  Łodzi, Poznaniu, Zielonej Górze, Opolu, Gdańsku, czy Katowicach.

– Niewielki gest, jak naklejka lub plakat wywieszony w szkole, wystarczy, by osobie odkrywającej swoją tożsamość i orientację wysłać sygnał, że jest w przyjaznej przestrzeni i może być sobą – powiedział Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Zapytany przez PAP jak od 2016 r. wygląda zainteresowanie organizacją Tęczowego Piątku, odparł, że zdecydowanie rośnie. Zaznaczył, że cieszy zaangażowanie warszawskich szkół, które samodzielnie organizują wiele inicjatyw, „ale ważne, by z edukacją dotrzeć do województw na wschodzie Polski, np. lubelskiego, podkarpackiego czy świętokrzyskiego”.

Wschód Polski, zwrócił uwagę Kuc, „tradycyjnie jest trochę bardziej konserwatywny, ale też – z wyjątkiem pojedynczych szkół – nie brał udziału w poprzednich akcjach”. Zwrócił uwagę, że to są też miejsca, w których przyjęto tzw. strefy wolne od LGBT. – Mimo że już ich tam nie ma, to widzimy, że długoterminowe skutki tamtych działań są odczuwalne szczególnie przez młode osoby – zaznaczył.

Tęczowy Piątek odbywa się dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Danii, Ambasady Królestwa Norwegii, Ambasadzie Belgii, a konkretnie Przedstawicielstwu Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz pomysłodawcy akcji Kampanii Przeciw Homofobii.

(GN)

25 października odbędzie się 8. Edycja Tęczowego Piątku. “Budujmy mosty różnorodności”