Koniec lekcji! Uczniom życzymy udanych wakacji, a nauczycielom wytchnienia na urlopach!

Kończy się rok szkolny 2025/2026. Piątek – 26 czerwca 2026 r. – jest ostatnim dniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach i placówkach odbywają się uroczystości, podczas których uczniowie odbiorą świadectwa – swoje pierwsze świadectwa odbierze 396 tys. uczniów klas I szkół podstawowych.  W sobotę wakacje rozpocznie w sumie 4,9 mln uczniów. Ponad 700 tys. nauczycieli będzie mogło za to skorzystać z urlopów wypoczynkowych.

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w roku szkolnym 2025/2026 we wszystkich typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyło się 4 mln 917 tys. uczniów, w tym 3 mln 242 tys. w szkołach podstawowych i 1 mln 674 tys. w szkołach ponadpodstawowych.

W polskim systemie oświaty jest jednocześnie 707 655 nauczycielek i nauczycieli, a etatów nauczycielskich 725 348,9. Najwięcej etatów nauczycielskich jest w szkołach podstawowych – 305 973,39. W zespołach szkół i placówek jest 250 388,31 etatów, w wychowaniu przedszkolnym – 93 481,15, w szkołach ponadpodstawowych – 51 465,97, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych – 9130,11, w szkołach artystycznych – 7228,15, a w placówkach oświatowych – 7681,82.

Życzenia od ZNP

„Koleżanki i Koledzy, Nauczyciele oraz Pracownicy Oświaty! Dzisiaj uroczyste zakończenie roku szkolnego. W imieniu ZNP pragniemy podziękować Wam za codzienny trud, profesjonalizm i ogromne zaangażowanie! Dziękujemy nauczycielom za pasję w przekazywaniu wiedzy. To dzięki Waszej wytrwałości i dzięki profesjonalizmowi polska szkoła, przedszkole, placówka oświatowa – mimo wielu trudności – wciąż jest bezpiecznym i rozwijającym miejscem dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy również pracownikom administracji i obsługi, bez których żadna szkoła ani przedszkole nie mogłyby funkcjonować. Jesteście fundamentem tej machiny!”  – czytamy m.in. w specjalnym liście ZNP z okazji zakończenia roku szkolnego.

„Z okazji rozpoczynających się wakacji życzymy Wszystkim także uczniom i uczennicom przede wszystkim bezpiecznego i spokojnego odpoczynku. Niech ten czas będzie dla Was okazją do regeneracji sił! Przy tej okazji przypominamy osobom spoza środowiska oświatowego, że nauczyciele nie korzystają z  >>wakacji<<. Nauczyciele mają przysługujący im ustawowo urlop wypoczynkowy”

Kierownictwo MEN na zakończeniu roku

Jak podało MEN minister Edukacji Barbara Nowacka weźmie udział w ogólnopolskiej uroczystości zakończenia roku szkolnego 2025/2026 w Zespole Szkół Morskich w Darłowie, a wiceminister Katarzyna Lubnauer w Szkole Podstawowej nr 407 w Warszawie oraz w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie.

Sekretarz stanu Henryk Kiepura będzie brał udział w zakończeniu roku w SP im. Juliana Tuwima w Złochowicach oraz w wojewódzkich uroczystościach zakończenia roku szkolnego na Zamku Piastowskim w Raciborzu (województwo śląskie). Podsekretarz stanu Paulina Piechna-Więckiewicz odwiedzi Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach ( świętokrzyskie) gdzie odbędą się wojewódzkie uroczystości zakończenia roku szkolnego.

List od ministry Nowackiej

Z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026 szefowa MEN Barbara Nowacka skierowała list do dyrektorów, nauczycieli, pracowników oświaty, uczniów oraz rodziców, dziękując za zaangażowanie i podsumowując najważniejsze zmiany w polskiej szkole.

Podkreśliła, że „Kompas Jutra pozwolił w roku szkolnym 2025/2026 wyznaczyć nowy kierunek rozwoju polskiej oświaty”. Zaznaczyła, że punktem wyjścia do zmian, które od 1 września 2026 roku mają „stworzyć model szkoły wymagającej i wspierającej; model oparty na kompetencjach kluczowych, doświadczeniach edukacyjnych i praktycznym wykorzystaniu wiedzy”, stał się dialog ze społecznością szkolną.

Słowa uznania minister skierowała również do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty. „Prawdziwą siłą do zmian w polskiej szkole jest Państwa nieustanne zaangażowanie we wszechstronny rozwój podopiecznych, a także uczniów i uczennic” – napisała. Podziękowała także za „cierpliwość, wyrozumiałość i profesjonalizm”, a także „nieustanne wspieranie uczniów w odkrywaniu ich talentów”. Życzyła, aby wakacje były czasem „zasłużonego odpoczynku”, „regeneracji, inspiracji i dobrych spotkań, które dodadzą energii na kolejny rok pracy”.

Na zakończenie minister zwróciła się bezpośrednio do uczniów i uczennic. „Serdecznie gratuluję Wam tegorocznych sukcesów edukacyjnych” podkreśliła, zaznaczając, że zakończenie roku szkolnego to moment, „w którym możecie z dumą spojrzeć na wszystko, co udało się Wam osiągnąć, na zdobyte umiejętności, pokonane trudności i nowe doświadczenia, które już teraz budują Waszą przyszłość”.

Podziękowała także „za wysiłek wkładany w naukę, wytrwałość i ciekawość świata” oraz życzyła, by wakacje przyniosły „wiele dobrych chwil” i pozwoliły wrócić do szkoły „z nową energią, siłą i motywacją”.

Akcja Uczniowska wystawiła świadectwo

Tymczasem Akcja Uczniowska w symbolicznym świadectwie wystawionym ministrze edukacji za rok szkolny 2025/2026 przyznała szefowej MEN serię jedynek i uznała, że „nie otrzymała promocji do następnej klasy”.

 

„Jeżeli ci na samym dole – najmłodsi, najbardziej bezbronni pasażerowie tego systemu – mają być co roku poddawani surowej i drobiazgowej weryfikacji, to ocenie muszą wreszcie  podlegać również ci, którzy stoją na kapitańskim mostku. Ci, którzy decydują o kursie” – czytamy w komunikacie Akcji Uczniowskiej.

I dalej: „Dlatego dzisiaj to my wystawiamy świadectwo. I mówimy to wprost, z pełną  odpowiedzialnością: żądamy dymisji Barbary Nowackiej. Promocji do następnej klasy nie  będzie. Dokładnie rok temu, wystawiając ministerstwu poprzednią, krytyczną ocenę, mieliśmy  jeszcze resztki naiwnej nadziei. Liczyliśmy, że pani ministra z pokorą podejdzie do poprawki  letniej, że odrobi lekcje i przez kolejne miesiące nadrobi dramatyczne zaległości. Nic z tego.  Nowacka tę poprawkę koncertowo oblała”.

IBRIS: Polska szkołą zmierza w złym kierunku

Koniec roku szkolnego zbiega się z też publikacją sondażu IBRiS. Wynika z niego, że 58,3 proc. badanych uważa, iż polska szkoła zmierza w złym kierunku.

W czerwcowym badaniu dla PAP IBRiS zapytał Polaków, czy ich zdaniem polski system edukacji dobrze przygotowuje uczniów do dorosłego życia. Twierdząco odpowiedziało 21,5 proc. badanych, natomiast przeciwnego zdania było 72,1 proc. Zdania na ten temat nie ma 6,4 proc. respondentów.

Instytut zapytał również, czy polska szkoła zmierza w dobrym, czy złym kierunku. Według 25 proc. respondentów – w dobrym; 58,3 proc. uważa przeciwnie. Sprecyzowanego poglądu w tej kwestii nie miało 16,7 proc, ankietowanych.

„Jedną z najczęściej wskazywanych kwestii jest wpływ polityki na szkołę” – podkreślił IBRiS. Ze stwierdzeniem, że polityka ma zbyt duży wpływ na szkołę zgodziło się 81,8 proc. respondentów, a 9,5 proc. nie podzieliło tej opinii.

Ponadto zdaniem 80,7 proc. respondentów szkoła nie uczy umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Przeciwne zdanie w tej kwestii wyraziło 13 proc. badanych.

W roku szkolnym 2025/2026 pojawiły się także nowe przedmioty w szkołach: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. IBRiS zapytał również respondentów o ich zdanie na ten temat. Wprowadzenie edukacji zdrowotnej pozytywnie oceniło 53,7 proc. badanych, a edukacji obywatelskiej – 52,9 proc. Zmniejszenie liczby godzin lekcji religii pozytywnie oceniła niemal połowa respondentów (49,7 proc.). Negatywny stosunek do tej decyzji zadeklarowało 41 proc. ankietowanych; 9,3 proc. nie miało zdania.

Większość badanych negatywnie odniosła się do ograniczenia prac domowych. Pozytywne zdanie na ten temat ma 25,2 proc. ankietowanych, negatywne – 68,2 proc., a 6,6 proc. nie ma zdania. Większość ankietowanych sądzi również, iż w polskiej szkole zbyt dużą rolę odgrywają oceny. Uważa tak 55,4 proc. respondentów; 34,9 proc. jest przeciwnego zdania.

Co z podwyżkami dla nauczycieli?

Instytut zapytał również badanych, czy zgadzają się ze stanowiskiem, że nauczyciele powinni otrzymywać wyższe wynagrodzenia. Z badania wynika, że popiera to 66,5 proc. respondentów. „Z tym twierdzeniem częściej zgadzają się osoby mające dzieci na utrzymaniu niż osoby nieutrzymujące dzieci (71,8 proc. wobec 62,7 proc.)” – wskazał instytut.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-24 czerwca 2026 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, metodą CATI.

Warto przypomnieć, że kończący się w piątek rok szkolny jest dla części uczniów ostatnim z dotychczasową podstawą programową. Od 1 września 2026 r. w przedszkolach oraz w klasach I i IV podstawówki będzie obowiązywała „Reforma26. Kompas Jutra”.

Bezpieczne wakacje

Od soboty 27 czerwca rozpoczynają się wakacje, czyli czas zasłużonego odpoczynku dla kilku milionów uczniów i kilkuset tysięcy nauczycieli.

Letni wypoczynek to też moment, w którym szczególnie ważne staje jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina rodzicom i opiekunom o możliwości sprawdzenia organizatora w bazie wypoczynku MEN, korzystania z rządowych serwisów takich jak Bezpieczny Autobus i Odyseusz, a także o nowych przepisach, które wzmacniają ochronę uczestników kolonii, obozów i półkolonii.

Każdy zorganizowany wypoczynek dla dzieci i młodzieży, tj. kolonia, obóz, półkolonia, biwak musi zostać zgłoszony do bazy wypoczynku prowadzonej przez MEN na stronie wypoczynek.men.gov.pl.

Każdy organizator wypoczynku przekazać zgłoszenie do kuratora oświaty właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania (a jeśli siedziba jest poza granicami Polski do kuratora właściwego dla miejsca wypoczynku) najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku, a w przypadku półkolonii oraz wypoczynku za granicą najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem; tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach można zgłosić wypoczynek później, nie później jednak niż 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Na dzień 24 czerwca 2026 r. w bazie wypoczynku zatwierdzono łącznie 18 225 zgłoszeń wypoczynku: 424 269 uczestników wyjazdów krajowych, 272 009 uczestników półkolonii oraz 54 925 uczestników wypoczynku za granicą. Dane te zmieniają się na bieżąco wraz z napływem nowych zgłoszeń i ich weryfikacją.

W bazie wypoczynku można sprawdzić, czy dany wyjazd został zgłoszony do kuratora oświaty, kto jest jego organizatorem, gdzie odbywa się wypoczynek, w jakim terminie i dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony. Wyszukiwarka pozwala filtrować wypoczynek m.in. po województwie, miejscowości, rodzaju formy (kolonia, obóz, półkolonia) oraz dacie. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto upewnić się, że oferta, z której korzystają rodzice i uczniowie, znajduje się w bazie, to podstawowy krok, aby zweryfikować, czy organizator działa zgodnie z przepisami.

Wzmocnione przepisy dotyczące wypoczynku

Od czerwca 2026 r., wprowadzone są dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo uczestników. Nowym obowiązkiem kierownika wypoczynku jest dbanie o to, aby dzieci korzystały z kąpielisk lub miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli wyłącznie w godzinach ich funkcjonowania określonych w regulaminie, a jeśli nie są one wskazane tylko w ciągu dnia. Wychowawcy mają obowiązek zapoznać uczestników z regulaminem korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego, zwracając szczególną uwagę na godziny i zasady bezpiecznej kąpieli.

Wykłady na kursach kierowników i wychowawców wypoczynku mogą być prowadzone online, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej w czasie rzeczywistym, natomiast część praktyczna musi odbywać się stacjonarnie.

MEN: Do konsultacji publicznych trafił projekt zmian przepisów w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na koloniach o obozach

Zmieniono także wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. Nowa karta pozwala organizatorowi lepiej poznać stan zdrowia dziecka, jego dietę, alergie, przyjmowane leki, choroby przewlekłe, a także szczególne potrzeby, np. lęk wysokości, lęk przed wodą czy trudności w funkcjonowaniu w grupie. Dzięki temu formę wypoczynku można lepiej dostosować do możliwości i bezpieczeństwa każdego uczestnika.

Rozporządzenie zawiera przepis przejściowy, zgodnie z którym karty kwalifikacyjne uczestników wypoczynku letniego w 2026 r., przekazane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują ważność.

Wytyczne PSP  – bezpieczeństwo na obozach harcerskich i pod namiotami

Bezpieczeństwo wakacyjne to wspólna odpowiedzialność wielu instytucji. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opracowała „Wytyczne w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla harcerskich obozów pod namiotami”, które obejmują najważniejsze zasady dotyczące zapobiegania pożarom, organizacji alarmowania i ewakuacji oraz zachowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego i pogodowego. https://www.gov.pl/web/edukacja/obozy-harcerskie-pod-namiotami—wytyczne-i-procedury

Wytyczne przypominają m.in., że organizator obozu musi zapewnić ochronę przeciwpożarową, określić zasady i obowiązki w regulaminie wypoczynku oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za nadzór nad bezpieczeństwem (kierownik wypoczynku), a kadra i uczestnicy przed pierwszym noclegiem powinni zostać zapoznani z zasadami ochrony przeciwpożarowej, alarmowania, ewakuacji oraz z lokalizacją sprzętu gaśniczego i punktów zbiórki.

Teren obozu powinien być odpowiednio zagospodarowany, wyznaczone miejsca ognisk, składowania drewna, przechowywania butli z gazem, postoju pojazdów, miejsca zbiórki do ewakuacji i dojazdu dla służb ratowniczych a każdy większy obóz wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy (m.in. gaśnice, tłumice, wiadra z wodą lub piaskiem, koce gaśnicze). Szczegółowo opisano zasady bezpiecznego używania butli z gazem płynnym, agregatów prądotwórczych i instalacji elektrycznej w tym zakaz używania otwartego ognia i urządzeń gazowych w namiotach mieszkalnych oraz konieczność przechowywania butli w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach.

MEN rekomenduje, aby organizatorzy obozów harcerskich, wyjazdów pod namiotami i innych form wypoczynku w terenie leśnym uwzględniali te wytyczne przy planowaniu i prowadzeniu obozów.

Polecane strony internetowe

Jak co roku MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:

MSWiA – https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego

Mapa kąpielisk – Główny Inspektor Sanitarny opracował mapę, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk w całym kraju. Warto śledzić na bieżąco informacje na stronie https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Poradnik bezpiecznego poruszania się po górach – https://gopr.org/poradnik , przygotowany przez GOPR, zawiera on najważniejsze zasady przygotowania do wyjścia w góry, wskazówki dotyczące planowania trasy i dostosowania jej do możliwości uczestników, listę niezbędnego ekwipunku (m.in. odpowiednie buty, odzież chroniąca przed wiatrem i deszczem, apteczka, prowiant, mapa, latarka, telefon z zapisanymi numerami alarmowymi) oraz instrukcje postępowania w razie wypadku

Poradnik bezpiecznych zachowań Rządowego Centrum Bezpieczeństwa  – zebrano w nim praktyczne wskazówki dotyczące m.in. bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach i za granicą, zasad zachowania podczas upałów, burz i wichur, a także informacje o ubezpieczeniu podróży oraz reagowaniu na alerty i inne sytuacje kryzysowe. https://www.gov.pl/web/rcb/poradnik-bezpiecznych-zachowan

(GN)

Fot. IStock / studio GN

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kalendarz roku szkolnego 2026/2027. Start zajęć – 1 września, zakończenie – 25 czerwca