W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

17 maja w ponad 130 krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Tegoroczne hasło przewodnie obchodów to „Zawsze razem: Połączeni w naszych różnorodnościach”. Celem Dnia jest zwrócenie uwagi na kluczowe znaczenie siły solidarności, wspólnoty i sojuszu ponad różnymi tożsamościami, ruchami i granicami.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii został on ustanowiony w 2004 roku, aby zwrócić uwagę na przemoc i dyskryminację, których doświadczają lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interseksualne i wszystkie osoby o różnych orientacjach seksualnych, tożsamościach lub ekspresjach płciowych oraz cechach płciowych.

„Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega trudną sytuację i stara się aktywnie przeciwdziałać zjawiskom nierównego traktowania i dyskryminacji osób LGBT+ w Polsce. Z niepokojem obserwuje także postępującą radykalizację języka debaty publicznej wobec osób należących do społeczności LGBT+ i niezmiennie apeluje o szacunek dla godności drugiego człowieka, będącej nieprzekraczalną granicą wolności wypowiedzi” – czytamy m.in. w komunikacie RPO.

„Rzecznik kontynuuje działania w celu wyeliminowania z obrotu prawnego podjętych przez organy stanowiące niektórych jednostek samorządu terytorialnego uchwał przeciw >>ideologii<< LGBT, dyskryminujących osoby nieheteronormatywne i transpłciowe” – podkreślono.

„Wszystkie zaskarżone wcześniej przez RPO uchwały (9) zostały uznane przez wojewódzkie sądy administracyjne za podjęte bez podstawy prawnej i nieważne z powodu rażącego naruszenia prawa przez organy je podejmujące. W wyrokach podkreślano, że nikt, ze względu na swoją orientację seksualną i tożsamość płciową, nie może być dyskryminowany przez władze publiczne, a podejmując tego rodzaju uchwały jednostki samorządu terytorialnego nawoływały do nieprzestrzegania prawa powszechnie obowiązującego. 28 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne złożone od czterech wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych  – tym samym orzeczenia te stały się prawomocne, a ich treść została potwierdzona przez najwyższą instancję sądową” – czytamy.

Tymczasem według tęczowego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map” Polska po raz kolejny uznana została za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.

Według rankingu Polska zajęła ostatnie miejsce w UE z wynikiem 18 procent. Przed naszym krajem znalazły się: Rumunia (19 proc.) i Bułgaria (23 proc.). Polska znalazła się również w piątej dziesiątce państw europejskich (41. miejsce na 49) – mniej punktów od nas otrzymały następujące kraje: San Marino (15%), Monako (14%), Białoruś (11%), Armenia (9%), Turcja (5%), Azerbejdżan (2%) i Rosja (2%).

(GN)

Ogłoszono wyniki 4. Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Po raz pierwszy w MEN