W poniedziałek przypada Światowy Dzień Nauczyciela. To święto proklamowane przez UNESCO

Światowy Dzień Nauczyciela (World Teachers’ Day) to międzynarodowe święto nauczycieli proklamowane przez UNESCO w 1994 roku. 5 października upamiętnia podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanego przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Obchody podkreślają rolę nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. W tym roku z powodu pandemii obchody odbywają się online.

Tegoroczny Światowy Dzień Nauczycieli obchodzony jest pod hasłem: „Nauczyciele: przewodniczenie w kryzysie, tworzenie wizji przyszłości na nowo” (Teachers: Leading in crisis, reimagining the future).

„Pandemia COVID-19 znacznie zwiększyła liczbę wyzwań, przed którymi stoją i tak już przeciążone systemy edukacyjne na całym świecie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że świat znajduje się na rozdrożu i teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy współpracować z nauczycielami, aby chronić prawo do edukacji, a jednocześnie nauczyć się wprowadzać je i realizować w warunkach rozwijającej się pandemii” – czytamy na stronie UNESCO.

Obchody są okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.

Międzynarodówka Edukacyjna (Education International) organizuje z tej okazji w mediach społecznościowych spotkanie nauczycieli z całego świata. Przypomnijmy, że EI reprezentuje ponad 30 mln pracowników edukacji ze 178 krajów, zrzeszonych w 384 związkach zawodowych (w tym m.in. ZNP).

World Teachers Day | Education Voices from around the World

Happy #WorldTeachersDay! Welcome to #5octLive – the largest-ever meeting of educators in history!We’re live with teachers from around the world. Join us!

Opublikowany przez Education International Niedziela, 4 października 2020

 

W Polsce święto oświaty i szkolnictwa obchodzone jest 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Od 1997 roku Światowy Dzień Nauczyciela obchodzą polscy nauczyciele z sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

(JK, GN)

Fot: Education International/Facebook

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Świętują nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy