W sieci sprawdzisz swoje kwalifikacje

Od 1 grudnia br. każdy zainteresowany będzie mógł przy pomocy m.in. aplikacji mObywatel zweryfikować informacje na temat wyników egzaminu maturalnego, czy uzyskanych tytułach zawodowych, jak również wygenerować cyfrowy certyfikat kwalifikacji zawodowych – poinformowało ministerstwo edukacji.

Chodzi o funkcjonujący od jakiegoś czasu portal edukacja.gov.pl oraz Moje Internetowe Konto Edukacyjne, zapewniające użytkownikom dostęp do zbioru informacji o ich wykształceniu i kwalifikacjach. MEiN chce, by w przyszłości portal i konto umożliwiało korzystanie z e-usług i zdalnego załatwiania spraw dotyczących kształcenia.

– Nowe funkcje na portalu edukacja.gov.pl są jak nowoczesny klucz do odblokowania potencjału edukacyjnej rewolucji. Moje Internetowe Konto Edukacyjne, umożliwiające zdalne zarządzanie kształceniem, oraz cyfrowe poświadczanie kwalifikacji, to technologiczne rozwiązania, które nie tylko usprawniają procesy, ale także tworzą solidne fundamenty dla bezpiecznej, cyfrowej przyszłości edukacji. To więcej niż funkcje – to precyzyjne narzędzia, które zasilają maszynę nowoczesnego, efektywnego zarządzania edukacją – zapewnił Antoni Rytel, pełnomocnik MEiN ds. transformacji cyfrowej.

Od 1 grudnia br. użytkownicy – po zalogowaniu się na portal login.gov.pl (np. przy pomocy aplikacji mObywatel czy przez profil zaufany), otrzymają dostęp do informacji o wynikach egzaminu maturalnego oraz o uzyskanych tytułach zawodowych.

„Będą też mieć możliwość wygenerowania cyfrowego certyfikatu kwalifikacji zawodowych potwierdzającego uzyskane kwalifikacje, by przekazać dokument na przykład uczelni w trakcie rekrutacji na studia lub pracodawcy” – poinformowało ministerstwo edukacji.

Użytkownicy będą ponadto mogli skorzystać z wyszukiwarki szkół i placówek oświatowych. W przyszłości uruchomione zostaną kolejne usługi.

„Już wkrótce Moje Internetowe Konto Edukacyjne zaoferuje użytkownikom kolejne nowe funkcje. Rodzice będą mogli połączyć konta indywidualne z kontami swoich dzieci, co umożliwi im wyrażenie zgód (np. na udział w wycieczce lub samodzielny powrót ze szkoły) i składanie deklaracji (np. zgłoszeń na stołówkę lub konkurs), które trafią bezpośrednio do właściwej szkoły. Z kolei pracownicy szkół będą mogli skorzystać z konta służbowego, aby odpowiadać na wnioski i inne pisma obywateli. Znajdą tam także dane o klasach i uczniach zintegrowane z SIO. Nowe funkcje będą dostosowane do potrzeb dyrektorów, wychowawców i nauczycieli oraz usprawnią ich codzienną pracę. Będą również ułatwieniem dla tych rodziców, którzy z różnych względów, np. niepełnosprawności lub wykluczenia komunikacyjnego, nie są w stanie dotrzeć do szkoły, żeby osobiście złożyć w niej dokument w formie tradycyjnej” – czytamy w komunikacie MEiN.

(PS, GN)