W sobotę 4 września Narodowe Czytanie 2021. Para prezydencka zaprasza do czytania „Moralności pani Dulskiej”

„Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej będzie lekturą jubileuszowej, 10 odsłony Narodowego Czytania. Do udziału w akcji zachęca prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w sobotę 4 września 2021 roku.

 „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”– napisał w specjalnym liście prezydent Duda.

„Moralność pani Dulskiej” zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zapoczątkowana przez Bronisława Komorowskiego i zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.

Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe. Ja zawsze tak żyłam, ażeby nikt nie mógł powiedzieć, iż byłam powodem skandalu.” – to jednej z najbardziej znanych cytatów z książki.

„Moralność Pani Dulskiej” jest lekturą uzupełniającą w szkole średniej. Książkę Zapolskiej można przeczytać online na portalu wolnelektury.pl. Sylwetkę pisarki przedstawia z kolei portal dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Kancelaria Prezydenta/Facebook

„Moralność pani Dulskiej” do pobrania w serwisie Wolne Lektury

>> Dramat Gabrieli Zapolskiej można pobrać bezpłatnie w wersji elektronicznej (PDF, ebook) oraz jako audiobook z serwisu Wolne lektury:

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/moralnosc-pani-dulskiej/

 

Za nami finał Narodowego Czytania “Balladyny”. Za rok “Moralność pani Dulskiej”