„W tej okrutnej wojnie giną bezbronne dzieci”. List nauczycieli z Krakowa do nauczycieli z Rosji

„My krakowscy nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyrażamy potępienie i pogardę wobec podjętych przez Władimira Putina oraz jego otoczenie polityczne ludobójczych działań prowadzonych przeciwko niepodległemu i demokratycznemu Narodowi Ukraińskiemu!” – czytamy w liście Oddziału Kraków Śródmieście ZNP do nauczycieli Rosji.

Jak poinformował Głos Nauczycielski Tomasz Wilczyński, prezes Oddziału Kraków Śródmieście ZNP, list został przekazany przez Związek do Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie.

Poniżej zamieszczamy list w całości:

Koleżanki i Koledzy, nauczyciele Federacji Rosyjskiej!

My krakowscy nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego, wyrażamy potępienie i pogardę wobec podjętych przez Władimira Putina oraz jego otoczenie polityczne ludobójczych działań prowadzonych przeciwko niepodległemu i demokratycznemu Narodowi Ukraińskiemu!

W trwającej od ubiegłego tygodnia wojnie tj.  od 24 lutego 2022 roku wojska Putina kierują zmasowany atak zbrojny bombardując zamieszkałe dzielnice ukraińskich miast. Bomby spadają na obiekty cywilne: żłobki, przedszkola, szpitale. W tej okrutnej wojnie giną bezbronne dzieci, młodzież i starsi, a także Wasi ojcowie i synowie!

W przeciągu siedmiu dni Wasz przywódca sprawił, że Rosja zniknęła z cywilizacyjnej mapy świata niszcząc pamięć Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, dorobek naukowy, kulturalny i sportowy rosyjskiego narodu.

Jednocześnie kierujemy wyrazy głębokiego uznania i szacunku wobec tych Rosjan, którzy pomimo obaw wynikających z panującego reżimu jawnie sprzeciwiają się wojnie przystępując do protestów na ulicach miast Federacji Rosyjskiej!

Nie bądźcie obojętni na tragedię naszych wspólnych sąsiadów oraz Waszych synów!

Razem możemy więcej!

za Zarząd

Tomasz Wilczyński

Prezes Oddziału Kraków Śródmieście ZNP