Wanda Traczyk-Stawska odebrała Międzynarodowy Order Uśmiechu. Gratulujemy!

Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK ps. „Pączek”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, pedagog specjalny i nauczycielka z ponad 30- letnim stażem, Przyjaciel Szkoły 2022, odebrała w poniedziałek  Międzynarodowy Order Uśmiechu. To jedyne odznaczenie na świecie to jest przyznawane na wniosek dzieci. O przyznanie Traczyk-Stawskiej odznaczenia wnioskował 16-letni licealista Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej.

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej w Warszawie.

„Dzisiaj w imieniu ZNP uczestniczyłam w uroczystości nadania , na wniosek dzieci Pani Wandzie Traczyk- Stawskiej ORDERU UŚMIECHU . Wzruszająca uroczystość, ten Order wprost wymarzony dla Pani Wandy – honorowego członka ZNP. Wręczyłam Pani Wandzie bukiet słoneczników, tak promiennych jak Pani Wanda” – napisała na Facebooku Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

Przypomnijmy, że wniosek o uhonorowanie Wandy Traczyk-Stawskiej Międzynarodowym Orderem Uśmiechu został złożony pod koniec lutego. 15 kwietnia w komunikacie Kapituły Międzynarodowego Orderu Uśmiechu poinformowano o jego pozytywnym rozpatrzeniu!

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zbiera się dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset wniosków zgłaszanych wyłącznie przez dzieci i młodzież do 18 lat.

Order Uśmiechu – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – jest przyznawany od 1968 r. Jest jedynym odznaczeniem, które dorosłym przyznają dzieci z całego świata. Pomysł nagradzania przez dzieci pracy dorosłych wypłynął od pisarki Wandy Chotomskiej, która wymyślała historyjki dla najmłodszych o Jacku i Agatce.

(GN)

Wanda Traczyk-Stawska Damą Orderu Uśmiechu. To jedyne odznaczenie na świecie przyznawane na wniosek dzieci

W niedzielę 7 kwietnia 2024 roku Wanda Traczyk-Stawska skończyła 97 lat! Głos Nauczycielski przyłącza się do życzeń!