Warszawa chce ograniczyć urlopy w przedszkolach do 2,5 tygodnia

Władze Warszawy chcą, by nauczyciele przedszkoli mogli odebrać w wakacje jedynie 2,5 tygodnia urlopu. Przedszkola mają bowiem w okresie lipiec-sierpień prowadzić zajęcia przez 6 tygodni. ZNP protestuje

Chodzi o opublikowaną 27 kwietnia br. przez urzędy dzielnic informację dla rodziców. Możemy w niej przeczytać, że władze stolicy będą forsowały następujące rozwiązanie: „w okresie lipiec – sierpień 2020 r. przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą przez 6 tygodni prowadziły zajęcia dla dzieci uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 do danej placówki. Przez okres 2,5 tygodnia pozostaną zamknięte”.

I kluczowa uwaga: „W okresie przerwy w funkcjonowaniu placówki nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi będą mogli skorzystać z urlopów wypoczynkowych”. To oznacza, że nauczyciele oraz inni pracownicy przedszkoli w najbliższe wakacje odpoczną jedynie przez 2,5 tygodnia.

Według prezesów oddziałów ZNP w Warszawie decyzje ratusza są „niezrozumiałe z punktu widzenia finansowego, pracowniczego i organizacyjnego”. „Ze zdziwieniem zapoznaliśmy się z tą informacją, tym bardziej, że nie było ze strony organu prowadzącego żadnych sygnałów ani konsultacji w tym zakresie, a przecież tak istotne decyzje winny być podejmowane po gruntownym rozpoznaniu potrzeb, przeprowadzeniu konsultacji, wysłuchaniu argumentów wszystkich stron , tak by w tej trudnej sytuacji wypracować sensowny kompromis” – czytamy w piśmie ZNP do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Autorzy listu przypomnieli, że „nauczycielom przedszkoli – placówek nieferyjnych przysługuje w roku kalendarzowym 35 dni urlopu wypoczynkowego, wykorzystanie do 31 sierpnia 13 dni urlopu powoduje, że pozostanie im do wykorzystania w okresie 4 miesięcy jeszcze po 22 dni robocze ( czyli cztery i pół tygodnia ), tak jak inni pracownicy mają oni prawo do nieprzerwanego czterotygodniowego urlopu”.

„Skandaliczne są próby wysyłania nauczycieli na urlopy wypoczynkowe teraz w okresie pandemii. Urlop wypoczynkowy musi spełniać swoje zadanie: pracownik ma wypocząć, zregenerować siły , tak by mógł przystąpić do pracy. W jaki sposób teraz , przy obostrzeniach i zakazach ma zorganizować sobie wypoczynek ? Pamiętajmy, że nauczyciele również są rodzicami i mają prawo do wypoczynku z dziećmi” – podkreślono w piśmie.

Co więcej, w stołecznych przedszkolach dramatycznie brakuje rąk do pracy – z powodu braku nauczycieli część placówek będzie musiało ograniczyć swoje funkcjonowanie. Tymczasem władze Warszawy swoimi decyzjami jedynie zniechęcają kandydatów do podjęcia pracy w stołecznych przedszkolach.

„Jaką wiedzą dysponuje m.st. Warszawa w zakresie zapotrzebowania na otwarcie wszystkich oddziałów przedszkolnych przez sześć tygodni w okresie wakacji ? Czy odbyły się konsultacje z Radami Rodziców, czy czerpiecie Państwo wiedzę z petycji zamieszczonej w mediach społecznościowych, pod którą mógł podpisać się każdy” – zauważyli autorzy listu.

„Wszystkie strony muszą wypracować sensowny kompromis w tej sprawie, ale do tego konieczny jest dialog społeczny, którego zabrakło, dialog z Dzielnicami, z Radami Rodziców i ze związkami zawodowymi. Całkowite pominięcie związków zawodowych przy podejmowaniu tak istotnych decyzji jest niezrozumiałe i przypomina sposób działania innej partii, chcemy wierzyć, że jak najszybciej wrócimy do konstruktywnego dialogu” – ocenili prezesi oddziałów ZNP w Warszawie.

Pod listem podpisali się:
Ewa Skolimowska – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Praga Południe, Wawer, Wesoła
Ryszarda Kamińska – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Praga Północ, Białołęka, Targówek
Ewa Ochenduszka – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Rembertów
Ewa Bielińska – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Śródmieście
Daniela Smolak – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Ochota , Włochy
Andrzej Janiszek – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Wola, Bemowo, Ursus
Marian Madej – Prezes Oddziału ZNP Warszawa Żoliborz, Bielany

(PS, GN)