„W roku szkolnym 2023/2024 na lekcje religii zapisało się 42 proc. uczniów spośród ponad 271 tys. uczniów. W roku ubiegłym uczęszczało na nie 45 proc. uczniów – podała w mediach społecznościowych Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za edukację. Jak dodała, w blisko 20 proc. spośród wszystkich oddziałów w badanych placówkach nie są prowadzone lekcje religii z powodu braku chętnych.
Wiceprezydent Kaznowska wyjaśniła, że tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez stołeczny ratusz we wszystkich przedszkolach i szkołach prowadzonych przez m.st. Warszawę (ponad 791 jednostek)
„Jak co roku otrzymywałam sporo pytań o to ilu uczniów warszawskich szkół chodzi na lekcje religii i/lub etyki (przypomnę są to przedmioty nieobowiązkowe). Zapytaliśmy zatem wszystkie przedszkola i szkoły prowadzone przez m.st. Warszawę, ponad 791 jednostek. Z danych z ankiety wynika, że w roku szkolnym 2023/2024 na lekcje religii zapisało się 42 proc. uczniów spośród ponad 271 tys. uczniów. W roku ubiegłym uczęszczało 45% uczniów” – poinformowała wiceprezydent.
Jak podała w podziale na poszczególne typy placówek wygląda to tak:
>> przedszkola – 11 proc.
>> szkoły podstawowe – 65 proc. uczniów
>> licea ogólnokształcące – 27 proc.
>> technika – 21 proc.
>> branżowe szkoły I stopnia – 18 proc.
>> szkoła specjalna przysposabiająca do pracy – 83 proc.
”Dane pokazują spadek rok do roku o 3 proc. Największy, 5 proc. spadek zanotowano w szkłach branżowych 1. Stopnia ( z 23 proc. w zeszłym roku szkolnym na 18 proc. deklarujących udział w lekach religii w tym roku szkolnym)” – ujawniła Kaznowska.
„Liczbowo największy odpływ uczniów odnotowaliśmy w podstawówkach (niemal 7 tys. uczniów mniej) z 66.7 proc. na 65 proc.. W tym największy w klasach 8, z 56 proc. na 43 proc.. W blisko 20 proc. spośród wszystkich oddziałów w badanych placówkach nie są prowadzone lekcje religii z powodu braku chętnych” – dodała wiceprezydent Warszawy.
(GN)
Sondaż: Niemal połowa badanych chce wycofania religii ze szkół