Wbrew apelom środowiska akademickiego prezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej – poinformowano w środę na stronie internetowej głowy państwa.

W niedawnym apelu do prezydenta podpisanym m.in. przez władze Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP oraz Krajowej Sekcji Nauki NSZZ “Solidarność” podkreślono, że “przedłożony projekt wywołuje poważne kontrowersje merytoryczne w środowisku akademickim, jest źródłem wielu negatywnych emocji i obaw wśród polskich uczonych” i apelowano o wycofanie projektu ustawy i wstrzymanie dotyczących go prac.

Negatywnie na jej temat wypowiedziała się też opozycja. Wskazywano, że niejasne jest źródło finansowania akademii. Podnoszono, że będzie ona dublować zadania już istniejących instytucji. Posłowie zwrócili też uwagę na to, że instytucja ta będzie upolityczniona, a część zapisów zawartych w ustawie – niekonstytucyjna.

Autorzy ustawy przekonują tymczasem, że jej celem jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Założenia ustawy znajdują się w komunikacie na stronie prezydenta tutaj.

Ustawa wejdzie w życie 1 września 2022 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, które wejdą w życie 1 marca 2023 r.

(JK, GN)

Środowisko akademickie, w tym RSZWiN ZNP, apeluje do prezydenta o wycofanie projektu o Akademii Kopernikańskiej