We wtorek 8 października br. Gala Nauczyciel Roku 2019!

Już 8 października br. (we wtorek) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie po raz 18. wręczymy statuetkę Nauczycielowi Roku, przyznamy Wyróżnienia i Nominacje. Będą z nami nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządu terytorialnego, ludzie nauki i kultury, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych.

Nie możemy jeszcze ujawnić wyników Konkursu, ale już teraz możemy z przyjemnością poinformować, że decyzja Kapituły Konkursu Przyjacielem Szkoły 2019 został piłkarz Jakub Błaszczykowski – za działalność charytatywną i wspieranie zdolnych dzieci. Natomiast a tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2019 Kapituła postanowiła uhonorować Maraton Pisania Listów Amnesty International – międzynarodową akcję w obronie praw człowieka.

W tej edycji wybór laureatów Konkursu Nauczyciela Roku był jak zawsze trudny, bo poziom Konkursu jest wysoki, a dorobek kandydatów do tego zaszczytnego tytułu – imponujący. Wyniki Konkursu poznamy podczas Gali, natomiast znane są już nazwiska jego finalistów. Do „Złotej Trzynastki” Jury Konkursu nominowało:

> Bartosza Chysia z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdańsku;

> Zytę Czechowską z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku;

> Ewę Drobek z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. N. Żmichowskiej w Warszawie;

> Jarosława Foltyńskiego z Technicznych Zakładów Naukowych im. gen. W. Sikorskiego w Częstochowie;

>Annę Hummel z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych im. J. Siestrzyńskiego w Warszawie;

> Ewę Kempską ze Szkoły Podstawowej im. A. Skupnia-Florka Gliczarowie Górnym;

> Małgorzatę Kuleszę z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie;

> Dawida Łasińskiego z Zespołu Szkół im. gen. D. Chłapowskiego w Bolechowie;

> Tomasza Ordzę ze Szkoły Podstawowej im. K. Nowaka w Dąbrówce;

> Marzenę Papis z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Opocznie;

> Magdalenę Sokołowską z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 im. A Mickiewicza w Opolu;

> Katarzynę Stryjek z Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego w Gdańsku;

>ks. Damiana Wyżkiewicza z Zespołu Szkół nr 22 im. E. Konopczyńskiego w Warszawie

– Niełatwo było ustalić rozstrzygnięcie. Mieliśmy bardzo dużo znakomitych kandydatur – ocenia prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący Jury Konkursu, a zarazem wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk i rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. – Różne etapy edukacji, regiony kraju i specyfika pracy sprawiają, że już wyłonienie finalistów jest nie lada wyzwaniem. Regulamin jest jednak nieubłagany i musieliśmy dokonać wyboru. Bo nasz Konkurs nie jest dla dobrych ani nawet bardzo dobrych nauczycieli. Jest dla wybitnych, najlepszych. A „Złota Trzynastka” to są Najlepsi z Najlepszych.

Na uroczystą galę wręczenia tytułu Nauczyciel Roku 2019, która odbędzie się we wtorek w samo południe na Zamku Królewskim w Warszawie zaprosiliśmy najważniejsze osoby w państwie. Zaproszenia wystosowaliśmy m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Marszałków Sejmu RP i Senatu RP, członków Prezydium Sejmu RP, Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, ministrów, którzy prowadza szkoły i placówki oświatowe w naszym kraju, posłów z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz kuratorów oświaty.

Zapraszamy do śledzenia informacji na temat naszej Gali.

(JK, GN)