We wtorek obchodzimy Dzień Ojca. To kolejne ważne święto w kalendarzu szkolnym

Dzień Ojca jest powszechnie obchodzony na całym świecie, choć nie ma jednej wspólnej daty tego święta. Celebruje się go jednak głównie pod koniec maja oraz w czerwcu. W Polsce – 23 czerwca. Podobnie jak w Dzień Matki – Dzień Ojca jest wyjątkowym dniem w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Obchody święta zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obchody odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta.

Dzień Ojca❤💐 Dzień Ojca w Polsce obchodzony jest 23 czerwca niezmiennie od 1965 roku.Niezależnie od daty, czy miejsca,…

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi Poniedziałek, 22 czerwca 2020

 

Sonora Dodd, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (3 lata wcześniej, w 1907) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

‼️Dzień Ojca z „Czwórką”‼️„Tata” – nauczyciel życia, niezawodny przyjaciel, wzór do naśladowania, dobry kumpel, wesoły…

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łęczycy Poniedziałek, 22 czerwca 2020

 

Wydarzenie miało charakter lokalny, a starania o wprowadzenie go na skalę krajową nie przyjęły się przez kolejnych kilka dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Opublikowany przez Świetlica szkolna Szkoły Podstawowej nr3 w Stróży Wtorek, 23 czerwca 2020

 

W Polsce po raz pierwszy polscy ojcowie świętowali w 1965 roku. Z okazji Dnia Ojca Google Doodle przygotowało kolejną interaktywną zabawę. Każdy może dzięki Google skomponować wirtualną laurkę i wysłać ją do swojego taty.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

We wtorek obchodzimy Dzień Matki. Tablice szkół na Facebooku uginają się od życzeń