Węgry: Nauczyciele żądają podwyżek i zmniejszenia obciążeń

Natychmiastowych podwyżek i zmniejszenia obciążeń pracowników oświaty na Węgrzech zażądały dwa związki zawodowe pedagogów na konferencji prasowej w Budapeszcie, zapowiadając utworzenie wspólnego komitetu strajkowego.

Związek Zawodowy Pedagogów (PSZ) i Demokratyczny Związek Zawodowy Pedagogów (PDSZ) przedstawiły swoje żądania w liście do premiera Viktora Orbana w przypadający 5 października Światowy Dzień Nauczyciela. Zapowiedziały też utworzenie wspólnego komitetu strajkowego.

Związkowcy domagają się, by podstawa wynagrodzenia nauczycieli była obliczana wstecznie od 1 września 2021 r. w odniesieniu do aktualnej pensji minimalnej. Obecnie odniesieniem jest pensja minimalna z 2014 r. Żądają także podniesienia wynagrodzeń pracownikom oświaty, którzy nie są nauczycielami.

Pedagodzy chcą również, by został wprowadzony limit 22 godzin tygodniowo na nauczanie w klasie i aby liczba godzin pracy asystentów nauczycieli została zmniejszona z obecnych 40 do 35 godzin tygodniowo.

Szefowa PSZ Zsuzsa Szabo powiedziała, że związki zawodowe wystosowały również listy do partii parlamentarnych, apelując o opracowanie propozycji dla pracowników oświaty.

Szabo zaznaczyła, że domagają się oni podwyżek i zmniejszenia obciążeń zawodowych już od 2018 r., ale na czas pandemii zawiesili negocjacje, gdyż uważają za istotniejszą ochronę życia i zdrowia.

Jak podkreśliła, obecnie brakuje w oświacie 12 tys. pedagogów, nie licząc tych, których trzeba zastępować z powodu koronawirusa. W takich warunkach pedagodzy nie są w stanie zapewnić takiego nauczania, jakie jest prawem podstawowym dziecka – wskazała.

Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas powiedział w zeszłym tygodniu, że zgadza się z poglądem, iż pensje nauczycieli są niskie i należy je podnieść do poziomu, który zapewni długofalową konkurencyjność zawodu.

(GN)

Źródło: Interia.pl, PAP

W Portugalii strajkują nauczyciele i pracownicy szkół. Domagają się godnych warunków pracy

We Francji strajkowali nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi. Domagają się podwyżek i szczepień na Covid-19