Omicron rozprzestrzenia się w Europie tak szybko, że w ciągu dwóch miesięcy połowa mieszkańców kontynentu zostanie zakażona tą mutacją koronawirusa. W efekcie czego systemy ochrony zdrowia w poszczególnych krajach zostaną zatopione, a uczniowie będą musieli kształcić się zdalnie – ostrzegł Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę
W pierwszym tygodniu 2022 r. w Europie stwierdzono ponad 7 mln nowych przypadków koronawirusa. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie dwa tygodnie wcześniej. W 26 krajach Europy zakaża się ponad 1 proc. populacji tygodniowo.
#COVID19 Omicron is spreading significantly faster than the Delta variant in countries with documented community transmission. Growth rates have declined or stabilized in many countries but remain significantly higher than for the Delta variant.https://t.co/yNHvQvJXo1
— World Health Organization (WHO) (@WHO) January 11, 2022
Według WHO, Omicron zdominował Europę Zachodnią. – W tym tempie ponad 50 proc. populacji w Europie zostanie zarażonych Omicronem w ciągu najbliższych 6 do 8 tygodni – stwierdził Kluge. – Skala transmisji wirusa jest bezprecedensowa – dodał.
Jego zdaniem, szczególnie zagrożone są kraje, w których stopień wyszczepienia jest najniższy – to państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Kluge przyznał, że eksperci są „głęboko zaniepokojeni” całą sytuacją, a efekty Omicrona w Europie Środkowej i Wschodniej poznamy dopiero za jakiś czas, ponieważ wirus przemieszcza się z zachodu na wschód kontynentu. A sytuacja zrobi się dramatyczna, bo nawet w krajach Europy Zachodniej o wysokim wyszczepieniu społeczeństwa systemy ochrony zdrowia stanęły nad przepaścią, gdy niemal z dnia na dzień liczba hospitalizowanych wzrosła sześciokrotnie (jak to się stało choćby w Danii).
🎥🔴 Watch LIVE as @hans_kluge and experts from WHO/Europe provide a situation update on #COVID19 in the European Region before answering questions from journalists https://t.co/wVgL9n3Fnk
— WHO/Europe (@WHO_Europe) January 11, 2022
Według Hansa Kluge, kraje, które w krajach, które dotąd nie wdrożyły odpowiednich zabezpieczeń przed koronawirusem, „okno możliwości teraz zamyka się”. A zestaw działań służących ochronie najsłabszych i zapewnieniu społeczeństwu możliwości leczenia, jest coraz mniejszy.
WHO nakłania te kraje na wprowadzenie obowiązku stosowania wysokiej jakości maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz przyspieszenie kampanii szczepień. – Tam, gdzie już rozpoczął się gwałtowny wzrost zakażeń Omicronem, priorytetem powinno być unikanie i ograniczanie szkód u osób podatnych na zakażenie oraz minimalizowanie zakłóceń w funkcjonowaniu systemów ochrony zdrowia oraz podstawowych usług – ocenił Kluge.
– Oznacza to priorytetowe traktowanie osób wrażliwych podczas procesu szczepienia dawkami podstawowymi i przypominającymi, doradzanie im unikania zamkniętych i zatłoczonych pomieszczeń oraz oferowanie możliwości pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe, dopóki nie minie fala infekcji – dodał szef WHO na Europę.
WHO zwraca też uwagę na konieczność testowania – przede wszystkim osób narażonych na infekcję oraz pracowników zatrudnionych w krytycznych dziedzinach funkcjonowania państwa.
Hans Kluge zaapelował też do rządów o przegląd procedur bezpieczeństwa związanych z testowaniem, izolacją i kwarantanną uczniów w szkołach tak, aby zminimalizować zakłócenia w nauce. Przyznał, że nauka stacjonarna w szkołach jest „ważna dla psychicznego, społecznego i edukacyjnego dobrostanu dzieci”.
Kluge ostrzegł jednak, że transmisja Omicrona jest tak duża, że władze poszczególnych krajów powinny przygotować się na przynajmniej częściowe przejście szkół do nauki zdalnej.
(PS, GN)