WHO: Do marca połowa mieszkańców Europy zostanie zakażona Omicronem. Systemy ochrony zdrowia zostaną zatopione

Omicron rozprzestrzenia się w Europie tak szybko, że w ciągu dwóch miesięcy połowa mieszkańców kontynentu zostanie zakażona tą mutacją koronawirusa. W efekcie czego systemy ochrony zdrowia w poszczególnych krajach zostaną zatopione, a uczniowie będą musieli kształcić się zdalnie – ostrzegł Hans Kluge, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę

W pierwszym tygodniu 2022 r. w Europie stwierdzono ponad 7 mln nowych przypadków koronawirusa. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie dwa tygodnie wcześniej. W 26 krajach Europy zakaża się ponad 1 proc. populacji tygodniowo.

Według WHO, Omicron zdominował Europę Zachodnią. – W tym tempie ponad 50 proc. populacji w Europie zostanie zarażonych Omicronem w ciągu najbliższych 6 do 8 tygodni – stwierdził Kluge. – Skala transmisji wirusa jest bezprecedensowa – dodał.

Jego zdaniem, szczególnie zagrożone są kraje, w których stopień wyszczepienia jest najniższy – to państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Kluge przyznał, że eksperci są „głęboko zaniepokojeni” całą sytuacją, a efekty Omicrona w Europie Środkowej i Wschodniej poznamy dopiero za jakiś czas, ponieważ wirus przemieszcza się z zachodu na wschód kontynentu. A sytuacja zrobi się dramatyczna, bo nawet w krajach Europy Zachodniej o wysokim wyszczepieniu społeczeństwa systemy ochrony zdrowia stanęły nad przepaścią, gdy niemal z dnia na dzień liczba hospitalizowanych wzrosła sześciokrotnie (jak to się stało choćby w Danii).

Według Hansa Kluge, kraje, które w krajach, które dotąd nie wdrożyły odpowiednich zabezpieczeń przed koronawirusem, „okno możliwości teraz zamyka się”. A zestaw działań służących ochronie najsłabszych i zapewnieniu społeczeństwu możliwości leczenia, jest coraz mniejszy.

WHO nakłania te kraje na wprowadzenie obowiązku stosowania wysokiej jakości maseczek we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych oraz przyspieszenie kampanii szczepień. – Tam, gdzie już rozpoczął się gwałtowny wzrost zakażeń Omicronem, priorytetem powinno być unikanie i ograniczanie szkód u osób podatnych na zakażenie oraz minimalizowanie zakłóceń w funkcjonowaniu systemów ochrony zdrowia oraz podstawowych usług – ocenił Kluge.

– Oznacza to priorytetowe traktowanie osób wrażliwych podczas procesu szczepienia dawkami podstawowymi i przypominającymi, doradzanie im unikania zamkniętych i zatłoczonych pomieszczeń oraz oferowanie możliwości pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe, dopóki nie minie fala infekcji – dodał szef WHO na Europę.

WHO zwraca też uwagę na konieczność testowania – przede wszystkim osób narażonych na infekcję oraz pracowników zatrudnionych w krytycznych dziedzinach funkcjonowania państwa.

Hans Kluge zaapelował też do rządów o przegląd procedur bezpieczeństwa związanych z testowaniem, izolacją i kwarantanną uczniów w szkołach tak, aby zminimalizować zakłócenia w nauce. Przyznał, że nauka stacjonarna w szkołach jest „ważna dla psychicznego, społecznego i edukacyjnego dobrostanu dzieci”.

Kluge ostrzegł jednak, że transmisja Omicrona jest tak duża, że władze poszczególnych krajów powinny przygotować się na przynajmniej częściowe przejście szkół do nauki zdalnej.

(PS, GN)