WHO: Liczba nowych przypadków koronawirusa spada na całym świecie

W ostatnim tygodniu liczba nowych przypadków koronawirusa na całym świecie spadła o 16 proc. – obliczyła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według ekspertów, to efekt wprowadzonych przez szereg krajów obostrzeń sanitarnych oraz kampanii szczepień

W ostatnim tygodniu liczba nowych przypadków koronawirusa spadła o 16 proc. – do 2,7 miliona. Natomiast o 10 proc. – do 81 tys. – spadła liczba zgonów spowodowanych COVID-19.

WHO co tydzień publikuje dane na temat sytuacji pandemicznej na świecie na podstawie danych z ostatniej niedzieli.

Sytuacja zdecydowanie polepszyła się w 5 z 6 regionów na świecie, gdzie odnotowano dwucyfrowy spadek liczby nowych przypadków. Jedynie we wschodniej części Morza Śródziemnego spadek był mniejszy, bo 7-procentowy. W Afryce i na zachodnim Pacyfiku mamy nowych przypadków COVID-19 mniej o 20 proc., w Europie – o 18 proc., w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej – o 16 proc., a w Azji Południowo-Wschodniej – o 13 proc.

Według Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego wHO, liczba nowych przypadków spadłą piąty tydzień z rządu, w sumie – o prawie połowę od stanu na 4 stycznia br. Na początku roku tygodniowa liczba nowych przypadków przekraczała 5 mln.

– To dowodzi, że proste środki ochrony zdrowia działają, nawet w sytuacji, gdy pojawiły się nowe mutacje koronawirusa – ocenił dyrektor generalny WHO.

– Teraz liczy się to, jak zareagujemy na wspomniany trend. Pamiętajmy, że ognień nie został ugaszony, choć zmniejszyła się skala pożaru. Jeśli przestaniemy z nim walczyć na którymkolwiek froncie, to wróci z rykiem – dodał.

(PS, GN)