WHO: Święta należy spędzić w domu, bo „nie warto ryzykować”

Według dr. Hansa Kluge, szefa regionalnego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie, mieszkańcy naszego kontynentu powinni Święta Bożego Narodzenia spędzić w domu. Jego zdaniem „nie warto ryzykować” zakażenia się koronawirusem

– Jest różnica między tym, na co pozwalają ci twoje władze, a tym, co powinieneś zrobić – zaapelował do mieszkańców Europy dr Kluge. Jego zdaniem, przed nami „jeszcze kilka miesięcy poświęcenia” i należy przez ten czas zachowywać się tak, by potem być z tego dumnym.

– Kiedy spojrzymy wstecz na te bezprecedensowe czasy, mam nadzieję, że będziemy czuli, że działaliśmy w duchu dobra wspólnoty ludzkiej, aby chronić najbardziej potrzebujących – stwierdził dr Kluge.

Ekspert WHO zwrócił uwagę na dewastujące skutki pandemii, przede wszystkim dla zdrowia psychicznego mieszkańców Europy.

– COVID-19 rozdzielił rodziny i społeczności, doprowadził firmy do bankructwa, pozbawił ludzi możliwości, które jeszcze rok temu wydawały się czymś oczywistym – uzasadnił szef WHO na Europę.

– Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne będzie długotrwały i daleko idący: od obaw związanych z przenoszeniem wirusa, poprzez psychologiczne skutki lockdownów i samoizolacji, aż po skutki bezrobocia, problemów finansowych i wykluczenia społecznego – dodał.

Jego zdaniem, „skutkiem tego jest narastający kryzys zdrowia psychicznego w Europie”.

(PS, GN)