WHO: Szczepionkę AstraZeneca mogą stosować wszyscy dorośli

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła stosowanie szczepionki AstraZeneca u wszystkich dorosłych, pomimo znaczących ograniczeń wprowadzanych przez część państw, które nie chcą jej podawać seniorom

Według ekspertów WHO, szczepionkę należy podawać w dwóch dawkach w odstępie od 8 do 12 tygodni. – Skuteczność szczepionki jest wyższa, gdy drugą dawkę podaje się później – ocenił dr Joachim Hombach z WHO.

Szczepionka AstraZeneca ma się stać filarem wspieranego przez ONZ programu COVAX mającego na celu wsparcie krajów o najniższych dochodach. AstraZeneca jest tania i można ją przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni C.

Niektóre kraje, jak m.in. Polska, Szwecja, Niemcy i Francja wprowadziły jednak ograniczenia w podawaniu szczepionki jedynie osobom młodszym. W Polsce granicą wieku jest 60. rok życia.

Szwajcaria natomiast w ogóle nie dopuściła szczepionki AstraZeneca na swój rynek. Z kolei RPA wstrzymała się z jej podawaniem po otrzymaniu wyników badań wskazujących, że jest ona jedynie w 10 proc. skuteczna po zetknięciu pacjenta z najbardziej niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa – południowoafrykańską i brazylijską.

WHO nie chce czekać na wyniki badań pokazujących skuteczność szczepionki AstraZeneca u osób starszych. A takie badania przeprowadzane są obecnie w USA.

Według dr. Alejandro Cravioto, dużo ważniejsze w tej sytuacji jest tempo szczepienia ludzi, także w krajach o najniższych dochodach. – Każdego dnia tysiące ludzi umierają z powodu infekcji w wielu krajach świata i myślę, że wszystko, co możemy zrobić, to użyć produktu, który może to zmniejszyć. Jest to całkowicie uzasadnione, nawet jeśli informacje, które posiadamy, nie są tak pełne, jak byśmy chcieli – ocenił dr Cravioto.

– Nawet jeśli skuteczność szczepionki spadnie do zaledwie 10 proc., szczepienie osób starszych jest nadal słuszne ze względu na wyższe ryzyko ciężkiej choroby i śmiertelności w tej grupie wiekowej – dodała dr Katherine O’Brien, dyrektor wydziału szczepień WHO.

Szczepionką AstraZeneca szczepieni będą od jutra polscy nauczyciele m.in. przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych. Dawki szczepionki otrzymają jednak tylko osoby do 60. roku życia. Nie wiadomo, kiedy rząd zaszczepi starszych nauczycieli.

(PS, GN)