WHO: To nie koniec pandemii. Oczekujemy, że pojawią się nowe warianty koronawirusa

Pandemia Covid-19 jeszcze się nie skończyła – ostrzegła w piątek główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan. Oczekujemy, że pojawią się jeszcze nowe warianty SARS-CoV-2 – przekazała. Przypomnijmy, że kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział “początek końca pandemi”.

„Widzieliśmy jak wirus ewoluuje, mutuje (…) więc będą kolejne jego warianty, także te budzące obawę (ang. VOC – variant of concern), zatem nie jest to koniec pandemii” – mówiła Swaminathan podczas konferencji prasowej w Kapsztadzie.

Na briefingu w RPA przedstawicielka WHO podkreśliła, że w skali globalnej z powodu Vcovid-19 codziennie umiera pomiędzy 11 a 12 tys. osób, a większość z nich nie przeszła szczepień przeciwko tej chorobie.

Nawiązując do podanych statystyk główna doradczyni naukowa WHO zaznaczyła, że z tego powodu należy zwiększyć produkcję szczepionek, zapewniając ich sprawiedliwą dystrybucję. 

Przypomnijmy, że w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział “początek końca pandemi”. W związku z tym lockdown w szkołach zostanie skrócony o tydzień, a uczniowie klas starszych szkół podstawowych oraz szkół średnich wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego. Nikt też nie będzie kierował uczniów i nauczycieli na kwarantannę w razie stwierdzenia w szkole przypadków zakażenia

(JK, PAP)

Lockdown w szkołach tylko do 21 lutego. Koniec z kwarantanną, gdy w klasie lub pokoju nauczycielskim ktoś się zakazi