WHO: Większość świata wkracza w bardzo, bardzo mroczny okres

Ta pandemia jest przerażająca. Większość świata wkracza w bardzo, bardzo mroczny okres – ostrzegł dr David Nabarro, specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Covid-19

Według eksperta WHO, pandemia „przyspiesza szybciej niż kiedykolwiek i jest zjawiskiem globalnym”. Pomimo, że część krajów zachodnich w ostatnich tygodniach mocno przyspieszyła ze szczepieniami i wydaje się, że wychodzi z największych opresji, to sytuacja wcale nie jest pozytywna.

– Jest kilka krajów, które są w stanie wykazać, że mają znacznie niższy poziom zachorowań i faktycznie czują, że wracają do zdrowia, ale większość świata wkracza w bardzo, bardzo mroczny okres – stwierdził dr Nabarro w radiu BBC 4.

– Powodem, dla którego przyszłość rysuje się w ciemnych barwach, jest to, że teraz nie mamy pełnych danych, ponieważ coraz bardziej pandemia rozprzestrzenia się w miejscach, w których testy nie są dostępne, więc liczby, które znamy, są znacznie niedoszacowane – dodał.

Jego zdaniem, pandemia „jest większa niż kiedykolwiek, ostrzejsza niż kiedykolwiek i powoduje więcej niepokoju niż kiedykolwiek, to zła faza”.

(PS, GN)