„Wiatr w żagle”. W niedzielę 28. finał WOŚP na rzecz chorych dzieci

W niedzielę, 12 stycznia, odbędzie się 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hasło tegorocznej imprezy brzmi: „Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Nauczyciele grają z fundacją Jurka Owsiaka od samego początku, czyli już 28 lat.

W ciągu 27. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,1 mld PLN. Podczas najbliższego finału blisko 120 tysięcy wolontariuszy będzie zbierało pieniądze, rozliczane następnie w około 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie.

Przez cały dzień w studiu telewizyjnym, będzie trwałą licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców (popularnie zwana licytacją Złotych Serduszek). Tradycyjnie o godzinie 20.00 odbędzie się „Światełko do Nieba”. Kulminacyjny moment, czyli licytacja Serduszka nr 1, zacznie się około godziny 23.00. Po północy WOŚP poda wstępne, szacunkowe wyniki zbiórki. Ostatnie licytacje zakończą się dopiero pod koniec stycznia.

Swoje zbiórki prowadzą nauczyciele. „Nauczyciele też mają swoją puszkę, bo jesteśmy solidarni i wrażliwi” – ogłosiła na Facebooku Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019. „Każda kwota ma znaczenie!” – podkreśliła”.

O jej zbiórce oraz licytacjach prowadzonych przez innych belfrów pisaliśmy w Głosie tutaj:

„Puszka” Zyty Czechowskiej już pękła, ale to nie koniec zbiórki. „To jest cudowny czas dzielenia się dobrem”

Jak wspierać WOŚP bez wychodzenia z domu? Można wybrać jedną z kilkudziesięciu metod wsparcia online. Więcej przeczytacie tutaj.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy obfituje w wiele wydarzeń. W samej Warszawie zaplanowano ich ponad 50. Wśród nich koncerty, przedstawienia teatralne, kiermasze, konkursy czy licytacje. Jednak najważniejszą imprezą będzie niedzielny koncert na stołecznym placu Bankowym.

Wstępem do 28. Finału WOŚP będzie zaplanowany dzień wcześniej bieg pod hasłem „Policz się z cukrzycą”. Pięć tysięcy osób, po raz czternasty, przebiegnie pięć kilometrów ulicami centrum Warszawy, a za datki zebrane przy rejestracji na starcie zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Do tej pory za pieniądze zebrane podczas poprzednich pięciu edycji biegu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła 72 takie pompy.

Zakup pomp jest wsparciem jednego z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP: „Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą”. Natomiast hasło przewodnie biegu wspiera akcję prowadzoną przez Fundację – „Policz się z cukrzycą”.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się – według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS – największym zaufaniem społecznym w Polsce.

Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze – przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce – najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finały to nie tylko zbiórka, ale także setki wydarzeń odbywających się w Polsce i na całym świecie. Aktualizowaną na bieżąco listę wydarzeń związanych z 28 finałem WOŚP można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: WOŚP