XLIII Krajowy Zjazd Delegatów ZNP wezwał parlament i rząd do realizacji edukacyjnych deklaracji zawartych w podpisanym 9 października 2023 r. „Porozumieniu na rzecz edukacji”. W kolejnym stanowisku delegaci zaapelowali do wszystkich instytucji edukacji i kultury o upowszechnianie wiedzy o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (wojenny, konspiracyjny kryptonim ZNP), m.in. poprzez przedstawienie działalności i dokonań TON w podstawach programowych przedmiotu historia, na kursach w wyższych uczelniach oraz poszerzenie ekspozycji w muzeach. W trzecim stanowisku wyrazili sprzeciw w wobec wojen i ludobójstwa na świeci. Publikujemy teksty stanowisk.
Stanowisko
XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP
w sprawie polityki edukacyjnej państwa
XLIII Krajowy Zjazd Delegatów ZNP wzywa parlament i rząd do realizacji edukacyjnych deklaracji zawartych w podpisanym w dniu 9 października 2023 roku „Porozumieniu na rzecz edukacji” , w którym przedstawiciele obecnej koalicji rządzącej zadeklarowali realizację rekomendowanych przez ZNP rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi, m.in. poprzez zadbanie o:
– realną poprawę sytuacji materialnej nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich poprzez powiązanie systemu wynagradzania z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce,
– poprawę warunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, odbiurokratyzowanie oświaty, modyfikację systemu oceny pracy oraz wyposażenie miejsc pracy nauczycieli,
– dobre i racjonalne finansowanie edukacji poprzez wzrost i urealnienie nakładów budżetowych na edukację od przedszkoli po uczelnie wyższe.
XLIII Zjazd Delegatów ZNP oczekuje pilnego rozpoczęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP w Sejmie, rzeczywistego dialogu, a przede wszystkim szybkich działań poprawiających warunki pracy i płacy pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego.
Załącznik do uchwały XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie polityki edukacyjnej państwa
Stanowisko
XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP
w sprawie upowszechniania wiedzy o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
XLIII Krajowy Zjazd Delegatów ZNP apeluje do wszystkich instytucji edukacji i kultury o upowszechnianie wiedzy o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, m.in. poprzez przedstawienie działalności i dokonań TON w podstawach programowych przedmiotu historia, na kursach w wyższych uczelniach oraz poszerzenie ekspozycji w muzeach zajmujących się tematyką drugiej wojny światowej.
Żaden kraj europejski nie może szczycić się tak heroiczną kartą w dziejach edukacji w okresie II wojny światowej jak Polska. W październiku 2024 roku minęła 85. rocznica powstania tej niezwykłej armii oświatowej. Tajna Organizacja Nauczycielska to wojenny, konspiracyjny kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego. TON odegrała ważną rolę w walce o przetrwanie narodu, jej głównym celem stało się zapewnienie Polakom edukacji przez organizowanie i prowadzenie konspiracyjnego nauczania cywilnego i wojskowego, a przede wszystkim kształtowanie patriotycznej postawy i podtrzymywanie ducha narodowego.
Tajna Organizacja Nauczycielska stała się istotnym elementem całego systemu podziemnej walki z okupantem.
Nauczyciele tajnego nauczania płacili za swoje zaangażowanie często najwyższą cenę, straty wojenne nauczycielstwa wyniosły tylko w kontekście tajnej oświaty około 18 proc. stanu wyjściowego sprzed wojny.
Załącznik do Uchwały XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP w sprawie upowszechniania wiedzy o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
Stanowisko
XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP
przeciw wojnie i ludobójstwu na świecie
XLIII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego wyraża solidarność ze wszystkimi ofiarami wojny i ludobójstwa, niezależnie od ich koloru skóry, wyznania i narodowości. Nasze wartości zarówno ogólnoludzkie, jak związkowe, zawsze opierały się na zasadzie równości wszystkich ludzi i ich prawa do życia w pokoju. Oznacza to nasz zdecydowany sprzeciw wobec kolonializmu, okupacji, wojny i apartheidu.
Nie możemy milczeć, gdy dochodzi do masowych zbrodni uprawniających do posługiwania się pojęciem ludobójstwa. Nie możemy milczeć, gdy setki tysięcy ludzi zagrożone są śmiercią głodową, a głód stosowany jest jako świadome narzędzie wyniszczenia.
Nie możemy milczeć, bowiem poważnie traktujemy nasze nauczycielskie i wychowawcze zadanie, by widzieć ludobójstwo, gdy ma ono miejsce, i głośno występować przeciwko niemu.
Domagamy się natychmiastowego zawieszenia broni i przystąpienia do rzeczywistych rozmów pokojowych.
Domagamy się natychmiastowego zaprzestania bombardowań, prześladowań i terroru.
Domagamy się sprawiedliwego pokoju opartego na wolności i równości wszystkich ludzi.
Załącznik do uchwały XLIII Krajowego Zjazdu Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec wojen i ludobójstwa na świecie
Więcej o 43. Zjeździe ZNP:
https://glos.pl/tag/43-zjazd-znp