Wielka Brytania: Szczepienia uwolniły szkoły od pandemii

Po niedawnym otwarciu szkół odsetek zakażonych koronawirusem uczniów i nauczycieli spadł 4-5-krotnie w porównaniu z otwarciem oświaty po drugiej, jesiennej fali pandemii. To prawdopodobnie efekt masowych szczepień

Office of National Statistics (brytyjski odpowiednik polskiego GUS) opublikował raport na temat skali pandemii w szkołach w Anglii po przywróceniu w nich edukacji stacjonarnej (po trzeciej fali pandemii). W okresie od połowy do końca marca pozytywny wynik na COVID-19 otrzymało 0,33 proc. uczniów i 0,32 proc. pracowników szkół średnich.

Dla porównania – w grudniu, gdy otwarto szkoły po drugiej fali pandemii, zakaziło się 1,22 proc. uczniów i 1,64 proc. pracowników szkół.

To oznacza 4-5-krotny spadek przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu kwartału. W tym czasie Wielka Brytania wdrożyła najszybszy w Europie program szczepień. Do tej pory co najmniej pierwszą dawkę otrzymało 34,5 mln, a drugą – 15,5 mln spośród 66 mln obywateli Wielkiej Brytanii.

Badanie przeprowadzono na próbie 137 szkół w 15 gminach, które brały udział w czterech rundach testów na koronawirusa. W badaniu wzięto pod uwagę wyniki 4 154 pracowników szkół i 11 033 uczniów.

(PS, GN)