Pilne podwyżki dla nauczycieli i „budżetówki”, zwiększenie wydatków na edukację, zmiany w podstawie programowej – to część propozycji dla oświaty, jakie znalazły się w umowie koalicyjnej podpisanej dziś przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.
Podczas uroczystości podpisania w Senacie umowy Koalicję Obywatelską reprezentował jej lider Donald Tusk, Trzecią Drogę – Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, a Lewicę – Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty.
Umowa koalicyjna podpisana. KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica będą tworzyć nowy rząd
Umowa koalicyjna odnosi się do najważniejszych dziedzin funkcjonowania państwa. Obietnica podwyżek dla „zawodów kluczowych dla funkcjonowania państwa i przyszłości naszych dzieci” znalazła się w niej wysoko – w punkcie trzecim, tuż za bezpieczeństwem Polski i przywróceniem porządku prawnego.
„Strony Koalicji potwierdzają pilną potrzebę podwyżek dla nauczycieli, pracowników służby publicznej, w tym administracji, sądów i prokuratury. Niskie zarobki wypychają z zawodu ludzi zapewniających ciągłość działania naszego państwa oraz edukację dzieci i młodzieży. Powstrzymamy i odwrócimy ten proces” – czytamy w umowie.
Donald Tusk: 30 proc. podwyżki dla nauczycieli jest zagwarantowane i nieodwołalne
Wszystkie akty prawne w tej sprawie mają się pojawić w ciągu pierwszych 100 dni rządów.
„Efektywnie zwiększymy wydatki budżetowe na edukację” – czytamy w umowie.
Koalicja chce ponadto:
* zadbać o zdrowe wyżywienie w szkołach
* „odchudzić” podstawę programową
* poprawić jakość nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych
* ograniczyć obowiązki związane z zadawaniem prac domowych
* zapewnić opiekę psychologiczną w każdej szkole
* wyprowadzić politykę ze szkół, zwiększyć autonomię placówek oświatowych, które mają przekazywać wartości „nowoczesnego patriotyzmu, otwartości i praw człowieka oraz bogactwo polskiej kultury”.
Nowa koalicja rządząca chce się też skupić na rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, które „wymagają zmian zapewniających m.in. odpolitycznienie, przywrócenie autonomii uczelni oraz wyższy poziom dofinansowania”. Autorzy umowy chcą zmienić system punktacji za publikacje naukowe (to ostatnio głośny temat ze względu na faworyzowanie przez MEiN periodyków religijnych), zwiększyć nakłady na badania i rozwój oraz stworzyć „kanały wymiary wiedzy pomiędzy środowiskiem akademickim oraz przedsiębiorstwami”. Państwo ma ponadto „szczególną troską otaczać badania nad dziedzictwem historycznym i kulturowym”.
W umowie zapisano, że kandydatem rządu na premiera jest Donald Tusk. Władysław Kosiniak-Kamysz ma zostać pierwszym wicepremierem, a jeden z liderów NL Krzysztof Gawkowski – wicepremierem.
Kandydatami Koalicji na marszałka Sejmu RP są:
a) Szymon Hołownia w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025
b) Włodzimierz Czarzasty w okresie od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji.
Koalicja zgłosi do Prezydium Sejmu RP:
a) wskazanych przez Koalicję Obywatelską dwóch wicemarszałków Sejmu RP (na całą X kadencję Sejmu RP),
b) wskazanego przez Trzecią Drogę — PSL jednego wicemarszałka Sejmu RP (na całą X kadencję Sejmu RP),
c) wskazanego przez Nową Lewicę jednego wicemarszałka Sejmu RP (na okres od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r.),
d) wskazanego przez Trzecią Drogę — Polska 2050 Szymona Hołowni jednego wicemarszałka Sejmu RP (na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Sejmu RP).
Kandydatką koalicji na marszałka Senatu RP w okresie od dnia 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r. jest Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydata na marszałka Senatu RP na okres od dnia 14 listopada 2025 r. do końca kadencji wskaże Koalicja Obywatelska.
Koalicja zgłosi do Prezydium Senatu RP (na całą XI kadencję Senatu RP):
a) wskazanego przez Koalicję Obywatelską jednego wicemarszałka Senatu RP,
b) wskazanego przez Trzecią Drogę — Polska 2050 Szymona Hołowni jednego wicemarszałka Senatu RP,
c) wskazanego przez Trzecią Drogę – PSL jednego wicemarszałka Senatu RP,
d) wskazanego przez Nową Lewicę jednego wicemarszałka Senatu RP.
(PS, GN)