Wikipedia obchodzi 20 urodziny. Przez ten czas ta internetowa encyklopedia opublikowała prawie półtora miliona haseł

Wikipedii stuknęło 20 lat. Dokładnie 15 stycznia przypadła okrągła rocznica powstania tej największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników. To źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp.

Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek. To społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i modyfikować strony. Wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje prawie 1,5 mln haseł.

Nazwa Wikipedii nie jest przypadkowa. Pochodzi od hawajskiego słowa Wiki” czyli bardzo szybko. I tak właśnie rozwija się ta strona internetowa. Najpopularniejszym artykułem zeszłego roku był ten o pandemii koronawirusa. Przeczytano go ponad osiemdziesiąt milionów razy.

–  Reklam na Wikipedii nie ma i nigdy nie będzie. Suma ludzkiej wiedzy powinna być dostępna za darmo – tak internetową encyklopedię widzi prof. Dariusz Jemielniak, z Akademii Lena Koźmińskiego, wikipedysta, autor książki o Wikipedii („Życie wirtualnych dzikich”) członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.

(…) Wikipedia ma tę ogromną przewagę nad innymi źródłami, że mamy tam kontrolę społeczną: wiemy kto, kiedy i jak edytował dane hasło. I są tam podane odnośniki – źródła, z których zaczerpnięto dane informacje. Tymczasem w klasycznych encyklopediach brak takich odnośników. Nie ma sposobu, żeby tam zweryfikować, skąd wzięła się dana informacja. Zresztą niedawno Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że informacje na temat COVID-19 co na Wikipedii tak świetnie rozwinięte, że będzie tam odsyłać po rzetelną wiedzę dotyczącą koronawirusa. A to koronny dowód na to, że Wikipedia jest źródłem wiarygodnym – mówi prof. Jemelniak w wywiadzie dla naukawpolsce.pap.pl.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

Szczepmy nauczycieli wraz z seniorami 70 plus. Prof. Jemelniak przygotował specjalną petycję do rządu i prezydenta

Gemius. Jakie serwisy są najbardziej oblegane w czasach zdalnego nauczania?