Wikipedii stuknęło 20 lat. Dokładnie 15 stycznia przypadła okrągła rocznica powstania tej największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników. To źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp.
Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek. To społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i modyfikować strony. Wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje prawie 1,5 mln haseł.
Today, @Wikipedia is twenty.
It’s well past time for journalists to start covering it better. Here is how https://t.co/17w8UUJD7K via @cjr— Raju Narisetti (@raju) January 15, 2021
Nazwa Wikipedii nie jest przypadkowa. Pochodzi od hawajskiego słowa „Wiki” czyli bardzo szybko. I tak właśnie rozwija się ta strona internetowa. Najpopularniejszym artykułem zeszłego roku był ten o pandemii koronawirusa. Przeczytano go ponad osiemdziesiąt milionów razy.
– Reklam na Wikipedii nie ma i nigdy nie będzie. Suma ludzkiej wiedzy powinna być dostępna za darmo – tak internetową encyklopedię widzi prof. Dariusz Jemielniak, z Akademii Lena Koźmińskiego, wikipedysta, autor książki o Wikipedii („Życie wirtualnych dzikich”) członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.
(…) Wikipedia ma tę ogromną przewagę nad innymi źródłami, że mamy tam kontrolę społeczną: wiemy kto, kiedy i jak edytował dane hasło. I są tam podane odnośniki – źródła, z których zaczerpnięto dane informacje. Tymczasem w klasycznych encyklopediach brak takich odnośników. Nie ma sposobu, żeby tam zweryfikować, skąd wzięła się dana informacja. Zresztą niedawno Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że informacje na temat COVID-19 co na Wikipedii tak świetnie rozwinięte, że będzie tam odsyłać po rzetelną wiedzę dotyczącą koronawirusa. A to koronny dowód na to, że Wikipedia jest źródłem wiarygodnym – mówi prof. Jemelniak w wywiadzie dla naukawpolsce.pap.pl.
(JK, GN)
Fot: Wikipedia
Gemius. Jakie serwisy są najbardziej oblegane w czasach zdalnego nauczania?