Chcemy jak najszybciej zaszczepić nauczycieli – zapewnił premier Mateusz Morawiecki ogłaszając Narodowy Program Szczepień. Nauczyciele znajdą się w I etapie szczepień. Szkoły będą uruchamiane prawdopodobnie jeszcze przed uruchomieniem programu
– Dołączamy do grona państw, które już w styczniu 2021 r. przystąpią do procesu szczepienia – ogłosił premier Mateusz Morawiecki po tym, jak jego rząd przyjął dziś Narodowy Program Szczepień.
Polska zakontraktowała już w 5 koncernach farmaceutycznych łącznie 60 mln dawek szczepionki, co pozwala zaszczepić ok. 30 mln obywateli, czyli całą dorosłą populację Polski. Jak na razie, żadna szczepionka nie została dopuszczona do użytku na terenie Unii Europejskiej. Pierwszą z nich będzie najprawdopodobniej – podobnie jak w Wielkiej Brytanii i USA – szczepionka firmy Pfizer. Niewykluczone, że Europejska Agencja Leków podejmie decyzję w tej sprawie pod koniec stycznia.
– Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. To już dziś zakontraktowane 3 mld zł. Dla nas priorytetem numer jeden jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Szczepionki będą darmowe, dobrowolne – obiecał szef rządu. – Moment, w którym pierwszy Polak lub Polka przystąpi do szczepienia, będzie punktem zwrotnym – dodał.
Nauczyciele mają zyskać prawo do szczepionki jako jedna z pierwszych grup zawodowych. Tego domagał się od kilku miesięcy Związek Nauczycielstwa Polskiego.
– Musimy się zaszczepić jak najszybciej i jak największą część populacji. Chcemy jak najszybciej zaszczepić nauczycieli – zapewnił premier.
Zastrzegł jednak, że ewentualny powrót dzieci do szkół nie będzie uzależniony od tempa szczepienia nauczycieli, ale od „przebiegu pandemii w 4-5 tygodniach”. Mateusz Morawiecki już wcześniej zapowiadał, że po feriach, które zakończą się 17 stycznia 2021 r., do szkół mogą wrócić uczniowie z klas I-III szkół podstawowych.
Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Premiera, poinformował o zmianach w pierwotnym projekcie Narodowego Programu Szczepień. Początkowo nauczyciele znajdowali się dopiero w drugiej fazie szczepień (a tak naprawdę w trzeciej, ponieważ rząd wprowadził „fazę 0” dla zawodów medycznych). To oznaczałoby, że nauczyciele zaszczepieni by zostali dopiero w okolicy czerwca-lipca.
– Etapy uległy modyfikacji – zdradził Dworczyk. – W etapie 0 zaszczepieni zostaną wszyscy pracownicy służby zdrowia, także salowe i administracja, czyli cały personel ochrony zdrowia. Ta grupa zostanie jako pierwsza zaszczepiona w 500 szpitalach węzłowych – dodał.
Potem nastąpi etap I. – To seniorzy powyżej 60. roku życia, pensjonariusze DPS-ów oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych w kolejności od najstarszych, grupami co pięć roczników, następnie służby mundurowe. Do tego etapu zostali dodani nauczyciele – podkreślił Dworczyk. To daje nauczycielom nadzieję na otrzymanie szczepionki wiosną.
– Do realizacji tego dokumentu potrzebna jest decyzja Europejskiej Agencji Leków. Wczoraj dotarły do nas sygnały, że posiedzenie komisji, która dopuszcza szczepionki, odbędzie się wcześniej. Być może nawet w tym roku pojawią się pierwsze dawki szczepionki na polskim rynku – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Oczywiście, jeśli producent będzie w stanie dostarczyć je na polski rynek – zastrzegł.
– Najważniejszym i kluczowym wyzwaniem jest przekonanie wszystkich do tego, by się szczepili. To 31 mln wyzwań, bo tyle mamy osób dorosłych w Polsce. Każda z nich jest wyzwaniem do przekonania, by każdy dorosły obywatel w Polsce się zaszczepił. Każdy przekonany będzie krokiem w tym kierunku, byśmy poczuli się bezpiecznie i zyskali populacyjną odporność na wirusa. Z epidemią nie wygra sam rząd, to wspólne przedsięwzięcie. Zwracam się z prośbą, by każdy przekonany do szczepień, przekonywał ludzi w swoim otoczeniu do zaszczepienia – podkreślił minister zdrowia.
Premier Morawiecki przyznał, że społeczeństwo jest już zmęczone pandemią i obowiązującymi od marca surowymi ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu. – Narodowy Program Szczepień daje nadzieję, której potrzebujemy. Musimy zaszczepić jak najwięcej ludzi, to nasz narodowy cel. Opierajmy się na nauce, badaniach i na tym, co zalecają nam eksperci – podkreślił szef rządu. – Niektórzy odczuwają niepokój związany ze szczepionką, ale zaufajmy naukowcom, medykom – dodał.
Michał Dworczyk poradził natomiast wszystkim, by zapoznali się z Narodowym Programem Szczepień, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje na temat szczepionek, które kupiła Polska, logistyki, procedury zapisów na szczepienia, punktów szczepień itp. – Warto czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł – wyjaśnił. Szczepienia prowadzone będą wspólnie z samorządami.
Konkretny harmonogram szczepień ma zależeć od liczby chętnych, którzy się zgłoszą do programu oraz tempa dostaw szczepionek. Do chwili obecnej Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało ok. 8,2 tys. zespołów gotowych do prowadzenia szczepień. Punkty szczepień mają powstać w każdej gminie. Niestety nie we wszystkich gminach takie punkty do tej pory powstały.
Pojawi się też specjalny fundusz kompensacyjny wypłacający odszkodowania osobom, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne. Tak, by każdy poszkodowany mógł szybko otrzymać rekompensatę bez konieczności przechodzenia długiej procedury sądowej.
– Czy uda nam się opanować pandemię w 2021 r., a to jest nasz cel, zależy od każdego z nas. Tylko duże wyszczepienie populacji pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania. To nasz wspólny projekt, który nie ma barw politycznych. Jest on ukierunkowany na dobro wszystkich Polaków – podkreślił Dworczyk.
Nadzieja związana ze szczepieniami nie oznacza poluzowania obecnie obowiązujących obostrzeń. – Szczepienie to światło w tunelu, ale tunel może się nie okazać długi. Istnieje ryzyko pojawienia się III fali pandemii. Inne kraje wprowadzają całkowite lockdowny. Widać powszechny konsensus, że III fala jest realnym ryzykiem, także z naszego punktu widzenia – ostrzegł minister zdrowia.
– Procesy pandemiczne wyhamowują. Spadek dynamiki w ostatnich tygodniach jest jednak coraz mniejszy, liczba zakażeń stabilizuje się wokół 10 tys. zakażeń, co jest ogromną liczbą oznaczającą presję na system opieki zdrowotnej. Dlatego musimy być bardzo ostrożni w wykonywaniu jakichkolwiek ruchów. Patrząc na poziom zachorowań trudno byłoby dopuścić do sytuacji, gdyby III fala rozpoczęła się z poziomu 10 tys. zachorowań. Przypominam, że II fala rozpoczęła się z poziomu 1 tys. zachorowań, a skończyła na 20 tys. – dodał.
Co więcej, styczeń i luty to tradycyjny szczyt epidemii grypy. – Będę rekomendował, byśmy okres świąt i ferii konsekwentnie spędzili w domu, by środki zaradcze były nadal obowiązujące, byśmy nie odpuścili dyscypliny, reżimu, który od kilku tygodni utrzymujemy. Nie możemy dopuścić do tego, by szczepienia odbywały się w warunkach eskalacji pandemii, bo wtedy będzie bardzo trudno zorganizować proces szczepień – ocenił Adam Niedzielski.
– Czekaliśmy na dzień, kiedy pojawi się szczepionka. Dziś jednak sytuacja nadal jest ciężka. Noc jest najciemniejsza przed świtem. Wiedząc, że szczepionka jest w zasięgu ręki, musimy wiedzieć, że wirus atakuje. Sytuacja jest lepsza, ale nie ma co udawać, że wirus jest pokonany, że sytuacja jest na tyle dobra, że można myśleć o odmrażaniu sytuacji gospodarczej i społecznej. Tak nie jest. Każdego dnia umierają osoby na na COVID-19, umierają nasi bliscy – przypomniał premier.
Więcej informacji na temat obostrzeń związanych ze świętami i feriami mamy poznać w czwartek.
Jak czytamy w komunikacie służb prasowych rządu, rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Potem taką możliwość uzyskają kolejne grupy.
Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić:
* stacjonarnie w placówkach POZ,
* stacjonarnie w innych placówkach medycznych,
* przez mobilne zespoły szczepiące,
* w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych.
Według stanu na 12 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu szczepionek: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech, CureVac oraz Moderna.
Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów:
* Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek),
* Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek),
* Pfizer / BioNTech (16,74 zakupionych dawek),
* CureVac (5,65 zakupionych dawek),
* Moderna (6,69 zakupionych dawek).
Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł.
Kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Nie będzie możliwe prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady.
Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia. W związku z tym, osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.
Rząd, po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek, rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w rozporządzeniu.
Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona została nowa strona internetowa gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.
Wkrótce zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować tam swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.
(PS, GN)