Wkrótce szczepienia mają ruszyć pełną parą. Polska otrzyma więcej szczepionek

Jeszcze w marcu Polska otrzyma dodatkowo 335 tys. dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. W drugim kwartale br. do naszego kraju ma natomiast dotrzeć 15 mln dawek różnych szczepionek – poinformował minister ds. szczepień Michał Dworczyk

Jutro o godzinie 6.00 rano ruszą zapisy dla seniorów w wieku 69 lat, czyli osób z rocznika 1952. Rocznik ten będzie szczepiony specyfikiem AstraZeneca. Mowa o grupie 460 tys. osób. – Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się zarejestrować i zaszczepić – stwierdził Dworczyk.

Minister przedstawił też prognozy dotyczące szczepień w drugim kwartale. – Mamy deklaracje producentów, które pozwalają nam oczekiwać, że w kwietniu, maju i czerwcu otrzymamy ok. 15 mln szczepionek, z czego 2,5 mln firmy Johnson&Johnson, czyli szczepionki jednodawkowe – stwierdził Dworczyk. To pozwoli na zaszczepienie ok. 10-11 mln obywateli.

Wszystko zależy jednak od tego, czy producenci wywiążą się z obietnic. A z tym w ostatnich tygodniach były problemy. Niedawno AstraZeneca wstrzymała nagle, w ostatniej chwili, dostawę do Polski 62 tys. szczepionek.

Rząd jednak jest pełen optymizmu. – Jeśli producenci wywiążą się ze swoich deklaracji, oznacza to bardzo znaczące przyspieszenie programu szczepień. Cieszymy się z tego, przygotowujemy się do tego. Punkty szczepień od końca tego tygodnia otrzymają szczegółowe informacje na temat zwiększenia przepustowości – podkreślił Michał Dworczyk

Jednocześnie Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, poinformowała dziś premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że jeszcze w marcu dotrze do Polski dodatkowa, duża, bo licząca 335 tys. dawek, dostawa szczepionek Pfizer/BioNTech. – Mamy nadzieję, że deklaracje producentów zostaną zrealizowane – ocenił Dworczyk. – Wierzymy, że producenci będą słowni i szczepionki dotrą do Polski w tych wolumenach – dodał.

Jak poinformowała agencja Reuters, Komisja Europejska wynegocjowała z Pfizerem i BioNTech dostawę dodatkowych 4 mln dawek szczepionki jeszcze w marcu br. do wszystkich państw Unii Europejskiej.

Minister ds. szczepień „z optymizmem patrzy w przyszłość”. W przyszłym tygodniu powinniśmy poznać szczegółowy harmonogram szczepień w II kwartale. – Mam nadzieję, że tuż po połowie miesiąca, w przyszłym tygodniu, będziemy mogli podawać harmonogramy dostaw na poszczególne miesiące. Dotrą one do punktów szczepień, które wystawią wolne terminy i równocześnie przekażemy je do wiadomości publicznej – wyjaśnił.

(PS, GN)