Władze RPA podsumowały skutki pandemii. Nauczyciele zapłacili straszną cenę

Przerażające dane na temat skutków koronawirusa dla oświaty w Republice Południowej Afryki. COVID-19 kosztował życie setki nauczycieli

Jak poinformowała Angie Motshekga, minister edukacji RPA, z powodu koronawirusa zmarło w tym kraju 1493 nauczycieli. – To ogromny koszt, jaki poniósł system edukacji – stwierdziła Motshekga.

Według minister edukacji, rok 2020 był najtrudniejszym okresem dla oświaty w historii tego kraju. – Straciliśmy wielką liczbę naszych pracowników w szkołach. Straciliśmy też wielu urzędników okręgowych, w urzędach powiatowych. Nie zapomnimy o nich. Niech ich dusze spoczną w wiecznym spokoju. Łączymy się z rodzinami zmarłych – podkreśliła.

Rząd RPA opracował specjalny, trzyletni plan naprawczy dla oświaty, który ma przywrócić sytuację sprzed pandemii. Rząd chce się skupić m.in. na pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów. Lokalna administracja sprawdza, czy poszczególne szkoły są przygotowane do pracy w warunkach pandemii.

– Psychologiczny wpływ wirusa będzie odczuwalny w nadchodzących latach. Dlatego musimy ciężko nad tym pracować – stwierdziła minister edukacji.

Władze chcą ponadto uzupełnić luki w programie nauczania, którego nie udało się przerobić z dziećmi.

Nowy rok szkolny ma się rozpocząć w RPA 25 stycznia, a uczniowie wrócą do szkół 27 stycznia.

(PS, GN)