Włochy łagodzą pandemiczne obostrzenia. Większość uczniów wróciła już do szkół

Zgodnie z decyzją włoskiego rządu od poniedziałku do szkół śwróciło kolejnych 600 tysięcy uczniów w siedmiu regionach Włoch. Tym samym w zajęciach stacjonarnych uczestniczy już 7 z 8,5 miliona uczniów. Jedynie licealiści na Sycylii będą się uczyć zdalnie przez kolejny tydzień. W dalszym ciągu w klasie będzie mogło przebywać jednak w zależności od regionu od 50 do 75 procent uczniów.

Od poniedziałku łagodniejsze restrykcje pandemiczne obowiązują w tych regionach Włoch, gdzie poziom zagrożenia pandemią koronawirusa został obniżony z poziomu pomarańczowego na żółty. Dotychczasowe restrykcje będą nadal obowiązywać w pięciu włoskich regionach, m.in. na Sycylii i na Sardynii.

Szkoły podstawowe otwarte są od zakończenia ferii świąteczno-noworocznych. Zdalne nauczanie będą kontynuować jeszcze przez tydzień gimnazjaliści i licealiści na Sycylii, o czym zdecydowały władze tego regionu.

Powrót kolejnych około 100 tysięcy gimnazjalistów i pół miliona licealistów do szkół, w większości przypadków po prawie trzech miesiącach, możliwy jest dzięki zmianom na pandemicznej mapie Włoch.

Wznowienie normalnych lekcji w gimnazjach, liceach i technikach jest stopniowe i rotacyjne, bo w klasach może być połowa uczniów. Będą oni się zmieniać.

Kolejnym oczekiwanym krokiem jest decyzja resortu oświaty w sprawie formy tegorocznej matury. Nie wiadomo, czy powtórzone będzie rozwiązanie z pierwszego roku pandemii, gdy maturę zredukowano do obszernego egzaminu ustnego z większości przedmiotów nauczania oraz ze znajomości Konstytucji.

Władze oświatowe Wenecji Euganejskiej postanowiły zamknąć w magazynach nowoczesne szkolne jednosobowe ławki na kółkach, zamówione przez krajowy urząd komisarza do spraw pandemii. Tamtejszy kurator uznał, że są one szkodliwe dla kręgosłupa.

W całych Włoszech takich stolików z krzesełkiem zamówiono 430 tysięcy za 119 milionów euro – przypomniał dziennik „Corriere della Sera”.

(JK, PAP)

Włochy: Pracownicy szkół apelują o preferencyjny dostęp do szczepionek przeciw Covid-19

Austria częściowo znosi lockdown w szkołach. Uczniowie przejdą testy