Włochy: Z powodu opóźnień 215 tys. nauczycieli nie zostało jeszcze zaszczepionych. Wyzwanie dla rządu przed otwarciem szkół

215 tysięcy niezaszczepionych dotąd nauczycieli we Włoszech to jedno z największych obecnie wyzwań dla władz. Komisarz do spraw pandemii podejmuje starania, wywierając presję na regiony, by jak najszybciej zaszczepiły pracowników szkół – podkreśla prasa w środę.

Dziennik “Corriere della Sera” zaznacza, że zapewnienie odporności nauczycielom to nowy priorytet kampanii szczepień. Chodzi o to – dodaje – by w pierwszej połowie września można było otworzyć szkoły w warunkach bezpieczeństwa sanitarnego i zapomnieć o zdalnym nauczaniu wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Według nadzwyczajnego komisarza generała Francesco Figliuolo w co najmniej 8-9 regionach są opóźnienia w szczepieniach pracowników szkół. “Potrzebne jest przyspieszenie” – oświadczył. Generał dodał, że celem jest zaszczepienie co najmniej 180 tysięcy osób z tej grupy zawodowej.

Włoska gazeta zaznacza, że odsetek nauczycieli, którzy zakończyli szczepienia, nie satysfakcjonuje rządu, a niektóre regiony są daleko w tyle. Podaje przykład Ligurii, gdzie po dwóch dawkach jest tylko 37 procent z nich.

W ostatnich dwóch tygodniach, jak wynika z raportu komisarza, na szczepienia zapisało się tylko 20 tysięcy nauczycieli. Jeśli odsetek uodpornionych nie podniesie się w znaczący sposób, uczniowie będą dalej zmuszeni uczyć się na zmianę trochę w szkole i trochę w domu – podkreśla dziennik.

(PAP, JK)

Włochy: Lato w szkole, by nadrobić zaległości i kontakty po zdalnym nauczaniu

Portugalia: Miasta zamykają szkoły wraz z nasileniem przypadków Covid-19