Włochy zamykają szkoły w regionach najbardziej dotkniętych pandemią

W regionach o najgorszych statystykach epidemicznych we Włoszech uczniowie zostali skierowani do edukacji on-line. Nowe obostrzenia potrwają co najmniej do Wielkanocy

Włochy już wiele miesięcy temu wprowadziły wielopoziomowy system zagrożenia oznaczony kolorami aktualizowany co tydzień dla każdego z 20 regionów. Wczoraj włoski rząd kazał zamknąć szkoły podstawowe w strefach czerwonych. Przepisy mają póki co obowiązywać do 6 kwietnia.

Kształcenie w szkołach średnich już od tygodni odbywa się w sposób zdalny. To efekt rosnącej liczby nowych przypadków koronawirusa, która przekroczyła już poziom 15 tys. zakażeń dziennie.

– Coraz powszechniejsza mutacja angielska koronawirusa jest szczególnie zdolna do transmisji wśród przedstawicieli najmłodszych grup wiekowych – uzasadnił ostatnie decyzje Roberto Speranza, minister zdrowia.

Obecnie strefy czerwone obowiązują w regionie Basilicata i Molise na południu Włoch. Zamknięte tam zostaną nie tylko szkoły podstawowe, ale też restauracje, bary, większość klepów, a obywatele mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko w ściśle określonym celu.

Niewykluczone, że wkrótce podobne obostrzenia dotkną kolejne regiony, ponieważ 9 z nich zaliczono do strefy pomarańczowej. Osiem regionów to strefa żółta, a jeden (Sardynia) – biała, w której obowiązują jedynie minimalne obostrzenia.

(PS, GN)