Włochy: Zaszczepieni uczniowie nie będą już wysyłani na zdalne nauczanie

We Włoszech zaszczepieni uczniowie nie będą już kierowani na zdalne nauczanie w przypadku zakażeń w klasie – zdecydował w środę rząd, zmieniając po raz kolejny zasady funkcjonowania szkół na obecnym etapie pandemii. Uczniowie niezaszczepieni będą w takiej sytuacji uczyć się w domu przez pięć dni, a nie 10, jak dotąd.

Na konferencji prasowej minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył: „Szkoła jest sercem naszego kraju, a my chcemy pracować na rzecz tego, by możliwie najbardziej zredukować zdalne nauczanie”.

Wyraził przekonanie, że obecna faza pandemii jest inna. „Dlatego postanowiliśmy, że zaszczepieni uczniowie nie będą już uczyć się zdalnie, a w nielicznych przypadkach nauki w domu będzie ona trwać pięć, a nie 10 dni, jak obecnie” – zaznaczył minister zdrowia.

Zmiany dotyczą wszystkich poziomów placówek oświatowych. W przedszkolach dzieci pozostaną w domach, gdy wykrytych będzie pięć przypadków zakażeń. W szkołach podstawowych po pięciu infekcjach w klasie na zdalne nauczanie zostaną wysłani tylko uczniowie niezaszczepieni; w szkołach średnich – po wykryciu dwóch przypadków.

„Zmierzamy w stronę nowej normalności zachowując pełną ostrożność, bo wirus jest obecny nadal i to w sposób znaczący, tak w szkołach, jak w i naszym życiu” – oświadczył minister oświaty Patrizio Bianchi.

Ministrowie prawicowej Ligi wyjaśnili, że podczas posiedzenia rządu nie poparli, jak to ujęli w oświadczeniu, „dyskryminacji” i podziału uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. „Nie ma żadnej dyskryminacji, a szczepionki są narzędziem, które pozwala nam otworzyć nową fazę” – tak odniósł się do tego minister zdrowia. Podkreślił, że należy nalegać na szczepienia.

Ponadto rząd zdecydował, że przepustka Covid-19 dla osób po trzech dawkach nie będzie miała limitu ważności. Jeśli zaś jakiś region zostanie ogłoszony czerwoną strefą, to restrykcje nie będą dotyczyć zaszczepionych.

(PAP, JK)

Włochy: W środę wszedł w życie wymóg przepustek Covid-19 dla pracowników szkół. Będą kontrole