Siedzący tryb życia, łatwy dostęp do wysokoprzetworzonego jedzenia czy brak świadomości na temat wyboru właściwych produktów to problemy współczesnego świata. Niezdrowy styl życia, wynikający z przemian społecznych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, doprowadził do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Moglibyśmy ich uniknąć, gdybyśmy stosowali się do zasad zdrowego żywienia i wprowadzili trochę ruchu do naszej codzienności.
Dlatego powstał program edukacji żywieniowej Junior-Edu-Żywienie (JEŻ), który pomaga kształtować wśród dzieci i młodzieży szkolnej właściwe postawy związane ze spożywaniem posiłków i nie tylko. Dowiedz się więcej, jak JEŻ wspiera naukę właściwego odżywiania się.
Junior-Edu-Żywienie, czyli dawka zdrowej wiedzy dla nauczycieli
To właśnie w szkole pozyskujemy lwią część wiedzy, która służy nam na kolejnych etapach życia. Czemu więc nie uczyć w niej właściwego żywienia oraz prowadzenia zdrowego stylu życia? To pytanie zadali sobie twórcy programu edukacji żywieniowej Junior-Edu-Żywienie i stworzyli materiały edukacyjne, które mają służyć uczniom oraz nauczycielom. Na stronie internetowej jez.edu.pl przygotowano ogrom wiedzy, którą nauczyciele mogą wykorzystać w organizacji ciekawych zajęć o zdrowym żywieniu w szkołach.
Na nauczycieli czekają takie materiały, jak: pomoce dydaktyczne, gotowe scenariusze zajęć, przewodniki metodyczne, a nawet książka kucharska, która jest doskonałą inspiracją do organizacji ciekawych warsztatów kulinarnych w szkole. Co ważne, zakres przedstawionej tutaj wiedzy wykracza poza kwestie żywieniowe. Celem programu jest nie tylko nauka o tym, jak zdrowo jeść ale w ogóle jak zdrowo żyć.
Certyfikowane szkolenia online dla nauczycieli
W programie JEŻ przygotowano też bogatą ofertę darmowych, certyfikowanych szkoleń dla nauczycieli szkół podstawowych. Dostępne są dwa moduły – jeden dla nauczycieli klas I-III, drugi dla nauczycieli klas IV-VI. Ukończenie już jednego, całego modułu, umożliwia uzyskanie imiennego certyfikatu potwierdzającego umiejętności i wiedzę nauczyciela w zakresie prowadzenia zajęć o zdrowym stylu życia.
Jeden moduł to aż 50 godzin cennej wiedzy, obejmującej takie zagadnienia jak znaczenie szkoły i jej współpracy z rodzicem w procesie kształtowania właściwych zachowań żywieniowych wśród dzieci. W trakcie szkoleń nauczyciele dowiedzą się też więcej o alternatywnych sposobach żywienia – weganizmie, wegetarianizmie, diecie makrobiotycznej czy przyjaznej dla środowiska diecie planetarnej. Tematyka szkoleń jest szeroka, obejmuje nie tylko kwestie związane z właściwym jedzeniem ale też koniecznością podejmowania się aktywności fizycznej czy psychologiczne aspekty spożywania posiłków wspólnie z rodziną. W ramach programu nauczyciel może ukończyć oba moduły szkoleń, dzięki czemu uzyska aż dwa certyfikaty!
Da JEŻ radę rodzicu i uczniu
Program JEŻ to też odpowiedź na potrzeby rodziców, którzy chcą brać czynny udział w edukowaniu swoich dzieci na temat zdrowego stylu życia. Na stronie programu przygotowano sekcję, w której dostępne są materiały dla rodziców. Te pomoce mogą ich wspomóc w zachęceniu swoich pociech do stosowania zasad zdrowego żywienia, jakie poznały w szkołach. Rodzic może z dzieckiem odkryć JEŻowe Moce, czyli cykl lekcji o właściwych nawykach żywieniowych. Dostępne są też filmy, które inspirują do wspólnego, rodzinnego gotowania z dzieckiem, bo przygotowywanie posiłku może być frajdą.
JEŻ pod ręką każdego ucznia
Każde dziecko może też samodzielnie poznawać wiedzę opracowaną przez program JEŻ! W tym celu przygotowano ciekawy komiks o przygodach Majki, Tomka, Janka i Zosi, by dziecko towarzyszyło im w poznawaniu JEŻowych Mocy. Opracowano też specjalną aplikację mobilną EduJEŻ, dzięki której każdy uczeń dowie się jeszcze więcej o zdrowych nawykach żywieniowych i o tym, jak prowadzić zdrowy styl życia.
Da JEŻ radę z Junior-Edu-Żywienie
Nie ulega wątpliwości, że JEŻ to program, który koniecznie powinien zagościć w każdej szkole. Bo właśnie z tym programem, każdy nauczyciel, każdy uczeń i jego rodzic, może śmiało powiedzieć sobie i swoim podopiecznym – da JEŻ radę!