Wybory prezydenckie. Są odpowiedzi Adriana Zandberga na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów

„Osobom uczącym w szkołach należy przede wszystkim zapewnić godne pensje powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce krajowej i stabilność zatrudnienia” – deklaruje Adrian Zandberg, poseł, lider i kandydat partii Razem w wyborach prezydenckich. Kandydat przesłał odpowiedzi na pytania skierowane przez ZNP do wszystkich 13 osób zabiegających o najważniejsze stanowisko w państwie.

„Jako nauczyciele i nauczycielki, pracownicy oświaty i nauki zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego głęboko wierzymy, że >>Edukacja jest najważniejsza<<. Dlatego zachęcamy Kandydatów i Kandydatki w wyborach Prezydenta RP do dyskusji o edukacji i proponujemy udział w ankiecie na temat przyszłości i wyzwań polskiej szkoły szeroko rozumianej – od przedszkola po uczelnie wyższe” – napisali przedstawiciele ZNP w liście do kandydatek i kandydatów w wyborach prezydenckich.

„Naszą uwagę koncentrujemy głównie na statusie zawodowym nauczycieli i nauczycielek, ponieważ w ostatnich 20 latach obserwujemy dramatyczny spadek prestiżu zawodu nauczyciela” – podkreśla ZNP w liście.

I dalej: „Nieustanne – często nieprzemyślane – reformy, które na ogół ignorowały opinie i potrzeby środowiska nauczycielskiego, przyczyniły się do kryzysu zawodu nauczyciela na niespotykaną skalę. Tymczasem wkład nauczycieli i nauczycielek w budowę społeczeństw jest nie do przecenienia. Nauczyciele i nauczycielki nie tylko przekazują wiedzę, rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, inspirują uczniów i rodziców, odgrywają istotną rolę w holistycznym rozwoju dzieci i młodzieży, ale są również promotorami demokracji i pokoju”.

ZNP wystosował list i ankietę do wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich. Pyta m.in. jak zamierzają podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Do listu Związek dołączył ankietę zawierającą sześć kluczowych pytań w sprawie edukacji.

Oto odpowiedzi udzielone Związkowi przez Adriana Zandberga:

1. Jakie inicjatywy podejmie Pan w celu podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela?

Osobom uczącym w szkołach należy przede wszystkim zapewnić godne pensje powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce krajowej i stabilność zatrudnienia.

2. Czy Pana zdaniem status zawodowy nauczycieli nadal powinien być uregulowany w odrębnej ustawie Karta Nauczyciela?

Tak, Karta Nauczyciela powinna obejmować wszystkie osoby pracujące w zawodzie.

3. Jaki ma Pan pomysł na zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela

Kluczowy jest tu wymiar płacowy, przez który wielu zdolnych absolwentów decyduje się na inną pracę, pozwalającą na godne życie i utrzymanie rodziny. Szczególnie widać to w przypadku kierunków takich jak matematyka czy informatyka, gdzie różnica płac między szkołą, uczelnią a sektorem prywatnym potrafi być kolosalna.

4. Czy Pana zdaniem system wynagradzania nauczycieli powinien być powiązany z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce?

Tak. Siatka wynagrodzeń powinna powstać w negocjacjach sektorowych państwa ze związkami zawodowymi.

5. Co Pan sądzi o bonie edukacyjnym, czyli o urynkowieniu edukacji?

Jestem przeciwny urynkowieniu edukacji. Doświadczenia krajów, w których wprowadzone zostały podobne rozwiązania, pokazują, że przyczyniają się do zwiększenia nierówności przy braku poprawy lub wręcz pogorszeniu jakości kształcenia.

6. Czy wszystkie studia w Polsce powinny być płatne?

Nie, studia w Polsce na państwowych uczelniach powinny być bezpłatne. Każdy, kto sugeruje ich odpłatność, uderza w młodych ludzi i ich szanse na rozwój.

Wszystkie odpowiedzi będziemy publikować” – zapowiada Związek. ZNP czeka na przedstawienie stanowiska w sprawach edukacji przez pozostałych kandydatów. 

(GN)

Fot: Adrian Zandberg/Facebook

Wybory prezydenckie. Znamy odpowiedzi Magdaleny Biejat na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów