Za nami ósmy finał akcji Ratujemy i Uczmy Ratować pod egidą WOŚP. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach! „Siema” i do zobaczenia!

W Warszawie odbył się ósmy finał turnieju Ratujemy i Uczymy Ratować, w ramach programu pod tą samą nazwą. To jedna z akcji edukacyjnych organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka.

Do stolicy przyjechały zespoły uczniów z piętnastu szkół podstawowych z całej Polski. Towarzyszyli im nauczyciele oraz opiekunowie. Dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich wzięły udział w grze miejskiej. Odwiedziły piętnaście punktów, które były ulokowane w nietypowych miejscach – m.in. Muzeum Nurkowania, Niewidzialną wystawę, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Filtry Warszawskie. W każdym miejscu dzieci jak i nauczyciele, sprawdzali swoje umiejętności.

Każda szkoła wykazała się niesamowitą wiedzą dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Oto lista zwycięzców turnieju:

1. Szkoła Podstawowa w Janikowie

2. Szkoła Podstawowa nr 2 im Władysława Jagiełły w Hajnówce

3.  Szkoła Podstawowa w Byszycach

4. Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie 

5. Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie 

6. Szkoła Podstawowa nr 2 im 73 Pułku Zmechanizowanego Ułanów Karpackich w Gubinie 

7. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Michałówce 

8. Szkoła Podstawowa w Zmiennicy  

9. Szkoła Podstawowa w Trepczy 

10. Zespół Szkół Ogólnokształcących im.Edwarda Szylki w Ożarowie 

11. Szkoła Podstawowa nr 15 im. Konstantego Wolnego w Chorzowie 

12. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 „Dębinka ” w Poznaniu
13.  Publiczna Szkoła Podstawowa w Kopkach 

14. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Brennej 

15. Szkoła Podstawowa w Ugoszczy 

Specjalnym gościem ósmego finału, który odbył się 11 czerwca br., był prezes ZNP Sławomir Broniarz, który podkreślił, że uczniowie uczestniczący w programie RUR nabywają cenne umiejętności i przeszkoleni w ramach tej akcji wiedzą jak postępować w sytuacjach, kiedy trzeba udzielić pierwszej pomocy.

Media informują o przypadkach, kiedy to właśnie uczeń przyczynił się do uratowania życia innego człowieka, ponieważ potrafił dojrzale i odpowiedzialnie zareagować. Podsumowując finał turnieju na pl. Europejskim w Warszawie Jurek Owsiak dziękował nauczycielom za zaangażowanie w akcję i zaprosił szkoły do udziału w kolejnych edycjach RUR. Finał zakończył się chóralnym „siema”, a wiwatom i oklaskom dla uczestników imprezy nie było końca…

Warto przypomnieć, że w 2007 r. Jurek Owsiak podczas Gali Nauczyciel Roku otrzymał od Głosu Nauczycielskiego i MEN tytuł Przyjaciela Szkoły, właśnie za akcję Ratujemy i Uczymy Ratować. A sama akcja została wyróżniona tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku.

(JK, GN)

Fot: ZNP/Twitter