„Za wolność Naszą i Waszą. Solidarni z Ukrainą”. Manifestacja solidarności w Szczecinie (korespondencja)

Manifestacje poparcia dla Ukrainy odbywają się na terenie całej Europy i Polski – m.in.  w Warszawie, Krakowie,  Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Kilka tysięcy Ukraińców, Polaków, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian uczestniczyło w niedzielę 27 lutego br. w manifestacji solidarności z Ukrainą, która odbyła się w Szczecinie na Placu Solidarności (centrum miasta).

Manifestację „Za wolność Naszą i Waszą. Solidarni z Ukrainą” rozpoczęto od odśpiewania hymnu Ukrainy. Ludzie przyszli tam, aby osobiście zaprotestować przeciwko napaści Rosji i wojnie z Ukrainą.

„Wyjdź na ulice z nami, żeby nas wesprzeć, żebyśmy czuli, że nie jesteśmy sami. Wszyscy razem 27.02 o 18:00 na Placu Solidarności w Szczecinie. Razem mamy siłę!” – pisali organizatorzy niedzielnej manifestacji ze Stowarzyszenia Mi-Gracja. To miał być pokojowy protest antywojenny organizowany z inicjatywy Kateriny Zavizhenets – prezeski Stowarzyszenia Mi-Gracja* przy wsparciu marszałka województwa Olgierda Geblewicza.

W manifestacji poparcia dla Ukrainy oraz antywojennym proteście uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa i miasta (marszałek  Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek), konsul honorowy Ukrainy (Henryk Kołodziej), posłowie, europosłowie, senatorowie, burmistrzowie (także z pobliskich powiatów niemieckich), przedstawiciele uczelni wyższych Szczecina oraz wielu organizacji pozarządowych. Manifestację zakończył marsz przez centrum miasta.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy dotarli już do regionu zachodniopomorskiego. Według oficjalnych danych tylko w sobotę do Szczecina dotarło ok. 100 osób. Dane te jednak nie obejmują pasażerów prywatnych aut i podróżujących okazją. Wojewoda Zbigniew Bogucki i marszałek Olgierd Geblewicz deklarują wspólną pomoc, koordynowaną przez służby wojewody. Zaangażowane w nią będą gminy i powiaty, samorządowe instytucje, ale także organizacje pozarządowe i jednostki podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Na szczecińskim Dworcu PKP powstał punkt informacyjny, do którego czekający z kanapkami i gorącą herbatą wolontariusze kierują uciekinierów z rejonów ogarniętych działaniami wojennymi. W regionie zachodniopomorskim na stałe mieszka i pracuje ok. 100 tys. osób z Ukrainy.

tekst i zdjęcia:
Leszek Wątróbski

 

*Stowarzyszenie Mi-Gracja zajmuje się generalnie doradztwem, pomocą i wsparciem obcokrajowców ze Wschodu, którzy zamieszkują w Szczecinie oraz na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zrzesza obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Ormian i Gruzinów pomagając im zaadoptować się w regionie zachodniopomorskim. Działa oficjalnie od listopada 2019 roku. Jest organizacją pozarządową. Stowarzyszenie, w ramach projektu WITKAC – tj. platformy zarządzającej konkursami ofert, wygrało  konkurs na kompleksowy system wsparcia w zakresie adaptacji i integracji ze społeczeństwem obywateli państw trzecich przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Organizatorzy (członkowie Stowarzyszenie Mi-Gracja) w czasie hymnu ukraińskiego

 

Przemawia Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce (obok przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, białoruskiej i gruzińskiej)

 

Przemawia europoseł Bartosz Arłukowicz (za nim przedstawiciele władz samorządowych województwa i miasta konsul honorowy Ukrainy)

 

Budynek Filharmonii Szczecińskiej w barwach narodowych Ukrainy