Manifestacje poparcia dla Ukrainy odbywają się na terenie całej Europy i Polski – m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Kilka tysięcy Ukraińców, Polaków, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian uczestniczyło w niedzielę 27 lutego br. w manifestacji solidarności z Ukrainą, która odbyła się w Szczecinie na Placu Solidarności (centrum miasta).
Manifestację „Za wolność Naszą i Waszą. Solidarni z Ukrainą” rozpoczęto od odśpiewania hymnu Ukrainy. Ludzie przyszli tam, aby osobiście zaprotestować przeciwko napaści Rosji i wojnie z Ukrainą.
„Wyjdź na ulice z nami, żeby nas wesprzeć, żebyśmy czuli, że nie jesteśmy sami. Wszyscy razem 27.02 o 18:00 na Placu Solidarności w Szczecinie. Razem mamy siłę!” – pisali organizatorzy niedzielnej manifestacji ze Stowarzyszenia Mi-Gracja. To miał być pokojowy protest antywojenny organizowany z inicjatywy Kateriny Zavizhenets – prezeski Stowarzyszenia Mi-Gracja* przy wsparciu marszałka województwa Olgierda Geblewicza.
W manifestacji poparcia dla Ukrainy oraz antywojennym proteście uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa i miasta (marszałek Olgierd Geblewicz i prezydent Piotr Krzystek), konsul honorowy Ukrainy (Henryk Kołodziej), posłowie, europosłowie, senatorowie, burmistrzowie (także z pobliskich powiatów niemieckich), przedstawiciele uczelni wyższych Szczecina oraz wielu organizacji pozarządowych. Manifestację zakończył marsz przez centrum miasta.
Pierwsi uchodźcy z Ukrainy dotarli już do regionu zachodniopomorskiego. Według oficjalnych danych tylko w sobotę do Szczecina dotarło ok. 100 osób. Dane te jednak nie obejmują pasażerów prywatnych aut i podróżujących okazją. Wojewoda Zbigniew Bogucki i marszałek Olgierd Geblewicz deklarują wspólną pomoc, koordynowaną przez służby wojewody. Zaangażowane w nią będą gminy i powiaty, samorządowe instytucje, ale także organizacje pozarządowe i jednostki podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. Na szczecińskim Dworcu PKP powstał punkt informacyjny, do którego czekający z kanapkami i gorącą herbatą wolontariusze kierują uciekinierów z rejonów ogarniętych działaniami wojennymi. W regionie zachodniopomorskim na stałe mieszka i pracuje ok. 100 tys. osób z Ukrainy.
tekst i zdjęcia:
Leszek Wątróbski
*Stowarzyszenie Mi-Gracja zajmuje się generalnie doradztwem, pomocą i wsparciem obcokrajowców ze Wschodu, którzy zamieszkują w Szczecinie oraz na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zrzesza obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Ormian i Gruzinów pomagając im zaadoptować się w regionie zachodniopomorskim. Działa oficjalnie od listopada 2019 roku. Jest organizacją pozarządową. Stowarzyszenie, w ramach projektu WITKAC – tj. platformy zarządzającej konkursami ofert, wygrało konkurs na kompleksowy system wsparcia w zakresie adaptacji i integracji ze społeczeństwem obywateli państw trzecich przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego.
![](https://glos.pl/assets/uploads/2022/02/Oragnizatorzy-Stowarzyszenie-Mi-Gracja-w-czasie-hymnu-ukraińskiego.jpg)
![](https://glos.pl/assets/uploads/2022/02/Przemaewia-Jan-Syrnik-przewodniczący-szczecińskiego-oddziału-Związku-Ukraińców-w-Polsce.jpg)
![](https://glos.pl/assets/uploads/2022/02/Przemawia-europoseł-Bartosz-Arłukowicz.jpg)
Budynek Filharmonii Szczecińskiej w barwach narodowych Ukrainy